Ndalohen 15 kandestinë sirian në Vlorë, ishin nisur në skaf për në…

15 persona të kombësisë siriane janë ndaluar nga Polica e Shtetit në Portin  e Vlorës gjatë orëve të mëngjesit të sotëm. Klandestinët nga Siria pas ndalimit janë arrestuar duke dështuar në një tentative për kalim të paligjshëm të kufirit drejt Italisë.

Ata janë dërguar në komisariatin e Vlorës nga ku do të merren në pyetje. Mendohet se klandestinët janë sjellë në port me anë të një gomone dhe mbetet e paqartë vendi ku u kapën.

 

Vlora prej kohësh është bërë pjesë e eksodit të shteteve të Lindjes së Mesme ku me qindra klandestinë mundohen të mbërrijnë në Itali kjo pasi Vlorë-Bari është segmenti më i afërt detar me Italinë në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Qyteti bregdetar njihet për eksodet e disa vitev më parë ku shqiptarët lundronin në mënyrë të rrezikshme me gomone për të shkuar në “tokën e premtuar”.

Previous articlePublikohet lista e plotë e atyre që do të hetohen për pastrim parash në Shqipëri, nuk kursehet i madh e i vogël
Next articleArrestohet një 35 vjecar në Gramsh. Goditi të riun me sëpat pas një sherri