Ndërron jetë kompozitori i njohur dhe marksisti rebel  grek

2 vite më parë

Mikis Theodorakis, kompozitori i njohur grek dhe marksisti i zellshëm i cili zhvilloi një luftë me muzikë dhe fjalë kundër  juntave ushtarake kur ato morën pushtetin në Greqi, të cilët e burgosën dhe e internuansi revolucionar ka vdekur në moshën 96 vjeçare.

 

Vdekja e tij u konfirmua të enjten nga ministrja greke e kulturës, Lina Mendoni. Mediat greke raportojnë se ai vdiq në shtëpinë e tij në qendër të Athinës.

Zoti Theodorakis ishte më i njohur ndërkombëtarisht për rezultatet e tij për filmat “Zorba the Greek” (1964), në të cilët Anthony Quinn luajti si një thelb i etnisë së trazuar greke; “Z” (1969), satira e errët e Costa-Gavras mbi juntën greke; dhe “Serpico” (1973), thriller i Sidney Lumet me Al Pacino në rolin e një polici të qytetit të Nju Jorkut i cili fshihet për të ekspozuar korrupsionin policor.

Të ngjashme