Kryefjala Logo

Zbulohen dokumentat: Erion Veliaj ndan me “ujqërit” e tij milionat e tenderave.

2 vite më parë

Skandalet e Erion Veliajt, kryebashkiakut të Tiranës, i cili u zgjodh në zgjedhjet e fundit nga partia e tij dhe jo nga qytetarët nuk kanë fund.

Pasi hodhi firmën në aferën abuzive të incerenatorëve dhe momentalisht duhej të ishte nën hetim nga SPAK pasi janë të dokumetuara me fakte, Veliajt jo vetëm që nuk i ka hyrë “gjemb në këmbë”, por vazhdon të abuzojë me tendera fiktiv në emër të bashkisë së Tiranës.

Ajo që duhet të ndalemi dhe që është një problem serioz janë tenderat fiktiv që Veliaj jep për miqtë e tij dhe ofertat janë thuajse 100% me fondin limit, pra ofertusit e kanë marrë më parë dakordësinë që ata do të jenë fituesit dhe përfitojnë sa më shumë të munden nga këto tendera.

Bashkia e Tiranës është institucioni me ankesat më të mëdha në Agjencinë e Prokurimeve Publike dhe thuajse të gjitha tenderat janë me flamur të kuq tek “Open Data”.

BASHKIA TIRANË AGJENCIA E PARQEVE DHE REKREACIONIT ka hapur tender për “Blerje mish për kafshët e Kopshtit Zoologjik” ku fitues është shpallur kompania Nelsa me nipt J71601012S.

Në këtë tender nuk është publikuar fondi limit teksa vetëm është njoftuar fituesi që ka ofruar 18 333 950 lekë, ndërsa në këtë tender ka marrë pjesë edhe kompania “ARGENT DACI” që nuk ka bërë asnjë ofertë, pra është një tender fiktiv.

F7439972 535B 4A80 B212 178167E8484A
868F3186 34CA 46A7 91E3 BCD1745E7888

FDF11935 280F 4FBF A1F2 648D3B747F39

2B6062AB 0D2A 43B2 BA9F 0B1FB89AC854

E2938D28 C82F 4DB9 A6B7 874A101C9108

85DC34B9 16C9 4010 B365 7660FF2BF18F

9CEE7916 3235 4F11 8E8F 1F1B2308C05A

354D5979 2C8B 4BCB A23E DCEA6B17AFFB

2FF2F494 3E38 4F83 AEE2 B119C09DD003

C0E51D43 9531 475E A517 4F4268B98F48

Të ngjashme