Kryefjala Logo

Ish- Ministri socialist mbush 60 vjeç, kërkon post ministror “do te bej ndryshimin e madh struktuore te ekonomise”

19 Shtator, 2021 | 11:45 am

Ish- Ministri i Finacave ka mbushur sot 60 vjec duke shprehur mirenjohje për urimet dhe duke bërë premtime në një status në Facebook. Bëhet fjalë për Arben Malajn i cili shpreh dëshirën për të krijuar një akademi lidershipi dhe marrjen e një posti ministro si rrallëherë që ka kërkuar një gjë të tillë sipas tij.

Me marrjen e postit të Ministrit të Ekonomis, Malaj thotë se do të bëj ndryshime të mëdha strukturore në ekonomi.

Gjithashtu Malaj në status shkruan “Te kontribuoj me perpjekje maksimale qe VLORA dhe Shqiperi te behen  qender rajonale per IT dhe ekonomine e dijes

Statusi i plotë:

Nga zemra mirenjohje te perhershme per urimet tuaj ne ditelindjen e 60, ku perfshihen 37 vite si ekonomist, 16 vite deputet, rreth 6 vite minister, 28 vite mesimdhenie,  Nje rrugetim i veshtire por shpresoj  i sukseshem qe ka ne themel te tij edukimin familjare, perkujdesjen e Mondes dhe inspirimin  e Gertes, dashurine dhe mbeshtetjen e  familjareve te mi, mesuesve dhe kolegeve –  si garancia me plote per te permbushur  me sa  me shume dashuri, integritet dhe profesionalizm misione  te veshtira  ne tranzicionin jo lehte te vendti tone.

Gjithcka qe kam synuar ne te gjitha keto angazhime publike, akademike dhe politike ka qene trashgimia inspiruese per femijet e zones ku linda dhe u rrita ne Llakatund te Vlores  te Shqiperise por edhe te rrinjve nga vendet e varfera dhe ne zhvillim.

Ndjehem  ne detyrim te perhershem dhe lumturohem kur shikoj qe disa prej tyre te jene ambicioz dhe te perkushtuar pse jo per rezultatate dhe arritje me te mira.

Per ta nuk ka asnje pengese sepse une arrita qe nga nje shkolle fshati, nga nje arsimin i mesem pa shkeputje nga puna  te studioj deri ne Universitetin e Harvardit.

Ne kete 60 vjetor tre jane  objektivat e mia per te vazhduar per ti sherbyer vendit tim :

1, Te le trashgim ne Vlore nje akademi lidershipi per te rrinjte.

  1. Te kontribuoj me perpjekje maksimale qe VLORA dhe Shqiperi te behen  qender rajonale per IT dhe ekonomine e dijes
  2. Te jem i pari minister i ekonomise  se dijes ne vendin tim. Eshte hera e pare qe “kerkoj” nje post ministror sepse shpresoj ajo ministri do te bej ndryshimin e madh struktuore te ekonomise tone nga sektoret tradicional ne ekonomine e dijes., kete mundesi e pres pas vitin 2031 :

Urimet me te mira per ju dhe familjet tuaja kudo dhe perhere.

Arbeni

Parlament Edi Rama Untitled

Të ngjashme