Kryefjala Logo

700 mijë të vdekur nga Covid-19 në SHBA. Ekspertët: “Amerikanët refuzuan të vaksinohen, mund te ishte parandaluar 90% e vdekjeve”

3 Tetor, 2021 | 10:46 am

Shtetet e Bashkuara tejkaluan 700 mije vdekje nga Covid-19 mbrëmjen e së Premtes, gjysma e tyre vetëm në nëntë muajt e fundit pasi varianti delta shkaktoi një rritje brutale në të gjithë vendin e lodhur.

SHBA arriti në 600,000 vdekje në qershor, kur vdekjet ditore kishin rënë në nën 400 mes shpresës se kriza, të paktën në shtëpi, ishte drejt fundit. Vaksinat ishin gjerësisht të disponueshme për të gjithë të rriturit dhe adoleshentët amerikanë.

Ekspertët shprehen se nëse shumica e qytetarëve amerikan do të ishin vaksinuar, në këtë mënyrë rreth 90% e vdekjeve mund të ishin parandaluar.

Tre muaj dhe 100,000 vdekje më vonë, 2,000 amerikanë po vdesin në ditë. Dhe miliona njerëz kanë humbur interesin për luftën. Stadiumet e futbollit janë të mbushura me tifozë pa maska, disa në shtetet që ndalojnë vaksinimin dhe kërkesat për maskë.

Arritja e 800,000 vdekjeve nuk është një gjë e gjatë, dhe shfaqet spektri i madje 1 milion vdekjeve. Dimri do të sjellë grumbullime në ambiente të mbylluraE gjithë kjo rrit rrezikun e transmetimit, tha Ogbonnaya Omenka, një profesor i asociuar dhe specialist i shëndetit publik në Universitetin Butler në Indianapolis.

Të ngjashme