E kemi ditur gabim!Pijet energjike nuk duhen pirë kur je i/e lodhur

1 vit më parë

Sipas një studimi të bërë së fundmi specialistët thonë se pijet energjike përmbajnë deri në pesë herë më shumë kafeinë sesa kafja, por energjia që japin ato është jetëshkurtër dhe ka efekte anësore si të bën nervoz, të irrituar dhe të shpeshton rrahjet e zemrës.

Përveç kësaj, pijet energjike përmbajnë nivele të larta taurine, stimulanti i sistemit qendror nervor dhe deri në  50 gramë sheqer, sa 13 lugë çaji, në një kanaçe.

Ëmbëlsuesit e rrisin nivelin e sheqerit në gjak përkohësisht, që ta rrëzojnë një çast më vonë, duke të lënë të plogësht dhe të turbullt dhe me dëshirën për një pije tjetër energjike.

Të ngjashme