Adrenalina e lojrave te fatit, shoqeron njerezit nga lashtesia deri sot. Trendy i kalimit te fundvitit duke luajtur dhe dëfryer

5 muaj më parë

Te gjithe ne kerkim te adrenalines, emocionit, lojes dhe shperblimit. Festat e fundvitit ne casino jane nje trend qe kujton filmat amerikane dhe italiane ku shihen rouleta, meshkuj me puro dhe femra me peliçe , diamante dhe buze te kuqe.
Nuk duhet shkuar jashte per kete emocion sepse Royal Eagle kete feste e sjell ne Tirane ne casino me pese yje. Por asgje nuk eshte shpikur sot, emocioni i lojes e ka shoqeruar njeriun qe nga lashtesia.

Historia e lojërave të fatit
Historia e njerëzimit është e lidhur ngushtesishte me historinë e lojërave të fatit.


Vitet 2300 para Krishtit
Dëshmia më e hershme e lojërave të fatit
Është pothuajse e sigurt se disa forma të basteve u krijuan që në fillesat e historisë njerëzore.
Janë gjendur dëshmi në formën e rrëshqitjeve keno të cilat u përdorën rreth viteve 200 para krishtit, si një lloj llotarie për të financuar punët shtetërore ndoshta duke përfshirë ndërtimin e Murit të Madh të Kinës. Po ashtu Harvard dhe Yale u krijuan si kampe universitare duke përdorur fonde llotarie dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë deri në ditët e sotme.


Vitet 500 para Krishtit
Marrëveshje me Ligjin për Rrugët e Romës së Lashtë
Romakët e lashtë donin të luanin në të gjitha llojet e gjërave, me sa duket në çdo mundësi të dhënë. Në fakt, të gjitha format e lojërave të fatit – përfshirë lojërat me zare – ishin të ndaluara brenda qytetit të lashtë të Romës dhe një dënim u vendos për ata që kapeshin, i cili vlente katërfishin e aksioneve të vënë bast. Si rezultat i kësaj, qytetarët e zgjuar romakë shpikën patatinat e para të lojërave të fatit, kështu që nëse kapeshin nga rojet, ata mund të pretendonin se po luanin vetëm për patate të skuqura dhe jo për para të vërteta.


Vitet 800
Kartat e para të lojës në Kinë
Shumica e studiuesve pajtohen se kartat e para të lojës u shfaqën në Kinë në shekullin e 9 -të, megjithëse rregullat e sakta të lojërave për të cilat ata ishin përdorur kanë humbur në histori. Sigurisht që kartat e përdorura në këtë kohë kishin shumë pak lidhje me standardet e 52 kartave të kartave që njohim sot.

Vitet 1400
Baccarat në Itali dhe Francë
Loja më e hershme që luhet ende në kazino sot është loja me dy lojtarë e Baccarat, një version i së cilës u përmend për herë të parë në vitet 1400, kur emigroi nga Italia në Francë. Versioni standard i luajtur në kazinotë në të gjithë botën erdhi nga Kuba përmes Britanisë në SHBA, me disa ndryshime në rregullat gjatë rrugës. Megjithëse baccarat është më shumë një sport spektator sesa një lojë.

Vitet 1600
Blackjack përmes viteve
Disa sugjerojnë se format më të hershme të BlackJack erdhën nga një lojë spanjolle e quajtur ventiuna (21) pasi kjo lojë u shfaq në një libër të shkruar nga autori i Don Kishotit në 1601. Kjo është loja që mbërriti në SHBA së bashku me kolonët e hershëm nga Franca. Emri ‘BlackJack’ ishte një risi amerikane dhe lidhej me promovimet speciale në kazinotë e Nevadës në vitet ’30. Për të tërhequr klientë shtesë, shanset 10 me 1 paguheshin nëse lojtari fitonte me një Jack të Zi

Viti 1638
Kazinot e para në Itali
Shtëpitë më të hershme të lojërave të fatit që mund të krahasoheshin në mënyrë të arsyeshme me kazinotë filluan të shfaqen në fillim të shekullit të 17 -të në Itali. Për shembull, në 1638, Ridotto u krijua në Venecia për të siguruar një mjedis të kontrolluar të lojërave të fatit në mes të kaosit të sezonit vjetor të karnavaleve. Kazinot filluan të shfaqen në të gjithë Evropën kontinentale gjatë shekullit të 19 -të, ndërsa në të njëjtën kohë në SHBA shtëpitë e lojërave të fatit ishin më në modë.


Viti 1796
Rrota e Vogël në Paris
Ruleta siç e njohim sot ka origjinën në shtëpitë e lojërave të Parisit, ku lojtarët do të ishin njohur me timonin që ne tani i referohemi (për ironi të mjaftueshme) si rrota e Ruletës Amerikane. U deshën edhe 50 vjet të tjera derisa versioni ‘europian’ të vinte së bashku me një zero të gjelbër, dhe brezat e lojtarëve të ruletës mund të jenë mirënjohës për këtë.

Viti 1796
Poker: Bust to Boom
Eshtë e vështirë të përcaktosh origjinën e saktë të pokerit – pasi me shumë lojëra të përmendura këtu, poker duket se është rritur organikisht gjatë dekadave dhe ndoshta shekujve nga lojëra të ndryshme të ndryshme me letra. Disa kanë paraardhësit e pokerit që vijnë nga Persia e shekullit të shtatëmbëdhjetë, ndërsa të tjerët thonë se loja që ne njohim sot është frymëzuar nga një lojë franceze e quajtur Poque.

Viti 1891
Një bandit i armatosur shfaqet në Nju Jork
Makina e parë e lojërave të fatit që i ngjante lojërave elektronike që ne njohim sot ishte ajo e zhvilluar nga Sittman dhe Pitt në Nju Jork, e cila përdori 52 kartat në rrotullat e daulleve për të bërë një lloj loje pokeri. Pothuajse në të njëjtën kohë makina Liberty Bell u shpik nga një Charles Fey në San Francisko. Kjo makinë doli shumë më praktike në kuptimin që fitimet mund të rregulloheshin saktësisht dhe shënoi fillimin e revolucionit të vërtetë të lojërave elektronike. Fakti që disa lojëra të reja slot video ende përmbajnë simbole zile e cila daton që nga kjo shpikje e hershme. Ndërsa makinat e hershme nxirrnin puro dhe çamçakëz në vend të parave, versionet e shpërndarjes së parave shpejt u bënë një element kryesor në bare dhe kazino në të gjithë globin.

Viti 1910
Kumar në SHBA: Dy anë të së njëjtës monedhë
Shtetet e Bashkuara kanë pasur gjithmonë një marrëdhënie lart e poshtë me lojërat e fatit, që datojnë kur erdhën kolonët e parë evropianë. Ndërsa grupet puritan të kolonëve ndaluan kumarin drejtpërdrejt në vendbanimet e tyre të reja, ata që emigruan nga Anglia kishin një pikëpamje më të butë për lojërat e fatit dhe ishin më se të lumtur ta tolerojnë atë. Kjo marrëdhënie dikotomike ka vazhduar deri më tani, dhe në vitin 1910 presioni publik çoi në një ndalim mbarëkombëtar të lojërave të fatit. Ashtu si ndalimi i alkoolit në të njëjtën epokë, kjo doli disi e vështirë për t’u zbatuar dhe lojërat e fatit vazhduan në një mënyrë vetëm pak diskrete. Rrëzimi i Wall Street dhe Depresioni i Madh që shkaktoi kjo në fillim të viteve 1930 çoi në legalizimin e lojërave të fatit përsëri, pasi për shumë njerëz kjo ishte e vetmja perspektivë për të zbutur varfërinë e rëndë që ata pësuan. Edhe pse lojërat e fatit janë të ligjshme në një numër shtetesh sot – më së shumti të famshme në Las Vegas, Nevada – lojërat e fatit në internet janë ende diçka si një zonë gri në Shtetet e Bashkuara. Tani për tani, shumë kazino ndërkombëtare të internetit nuk janë në gjendje të pranojnë klientë amerikanë, megjithëse shenjat janë se kjo do të ndryshojë në të ardhmen e afërt.

Nje ndjesi Vegasi ne Shqiperi
Reputacioni i lojrave te fatit jo gjithmone ka qene i lidhur me nje konotacion pozitiv ne shoqerine tone. Kjo edhe per faktin se ndryshe nga shume vende te tjera, qe i kushtonin vemendje te vecante te gjithe detajeve, tek ne me teper fokusi ka qene tek loja, duke lene ne hije shume element te tjere te rendesishem, duke e lene keshtu te gjithe konceptin e gambling ne nivele shume bazike.
Nese ju ka rene rasti te hyni ne disa prej Casino-ve me 5 yje qe se fundmi kane hapur dyert e tyre ne Tirane, mendomi per casino nuk eshte me ai i pari. Eksperienca e perjetuar gjate nje feste te organizuar me miq ne Royal Eagle te ben te kuptosh qe nuk ke hyre thjesht një vend për të luajtur; përvojën tuaj të lojës Royal Eagle çon në një tjetër nivel kënaqësie dhe fitoreje. Ku një staf i kualifikuar ju pret që të kujdeset për dëshirat dhe kërkesat tuaja, duke ju ndryshuar totalisht pritshmëritë. Duket sikur hyn ne botën e mikpritjes dhe momenteve të paharrueshme!
Nje bote totalisht e re argetimi, me mbremje plot muzike, koncerte live, tinguj Jazz dhe jo vetem… Cocktails nga Bartenderat me te mire ne qytet, ushqim plot shije dhe finesse, grupe njerezish qe fitojne dhe festojne te gjitha se bashku do tju duken si nje DejaVu e Las Vegas dhe do tju duhet pak qe ta kuptoni se jeni ne Tirane.

Të ngjashme