Si “Konti i Monte Kristos”, italiani që inskenoi vdekjen e tij jep versionin e plotë të rrethanave dhe ngjarjeve “Prifti tha se mund ..”

1 vit më parë

Një intervistë e mbushur me detaje nga ngjarja që përjetoi italiani Davide Pecorelli i cili u fsheh për shumë muaj në Shqipëri ku inskenoi vdekjen e tij. Ai është shprehur se ka marrë ndihmën e një prifti në vendin tonë të cilit refuzon tja tregojë emrin.

Pandemia ka shkatuar një krizë të thellë ekonomikë të italianit duke e future në borxhë me shuma marramëndëse.  Ai u bë subjekt kërcënimesh nga kreditorët dhe punonjësit e tij ndaj dhe mori vendimin ekstrem.

Biznesmeni ka treguar se është përpjekur të shes në Shqipëri produkte kozmetike me vlerë 100 mijë euro po nuk ia ka dalë.

 

Intervista e plotë:

Kishe humbur gjithçka financiarisht?

Unë i solla edhe partneres telashe. Më brente ndërgjegja për fëmijët e mi: situata ime ishte dramatike. Babai im më ka mësuar gjithmonë t’i paguaj të gjithë deri në qindarkën e fundit, për fat të keq kriza e shkaktuar nga Covid më ka shkatërruar.

Doje t’i jepte fund?

“Kur u nisa për në Shqipëri, jo. Unë kërkova një shans të fundit: së pari në Shkodër dhe Tiranë duke u përpjekur të shisja produkte flokësh dhe një makinë me vlerë 100 mijë euro, pastaj Puke”.

Edhe çfarë?

“Unë kërkova një prift të famullisë për të rrëfyer dhe për të rinisur jetën. Kisha humbur shpresën. Prifti tha se mund të kishte qasje në një kockë të përbashkët.”

Pra, ai ishte ai që propozoi të vinte në skenë vrasjen?

“Po dhe ai më ndihmoi. Por nuk është e vërtetë që ne i morëm eshtrat e njerëzve nga një varr. Makina duhej të ishte përplasur në shkëmb por … ne dukeshim si Fantozzi dhe Filini. Ne nuk mund ta shtynim poshtë”.

Emri i priftit?

“Unë kurrë nuk do ta tregoj atë.”

Ai tha se ishte në Medjugorje, në fakt në Vlorë …

“Prifti më tha se mund të shkoja në një vend ku askush nuk do të më kërkonte. Për 4 muaj kam qarë”.

Dhe Vlorë?

“Është e vërtetë, unë kam qenë atje, por që nga 7 maji. Çështja e thesarit ishte ngritur në komunitetin fetar. E dija se do të më duhej të përballesha 27 milje në detin e hapur në Giglio, pothuajse çmenduri, kështu që pata të përgatitet dhe shkoi në Valonë ”.

U ktheve në Itali më 12 shtator. Sepse?

“Për thesarin. Mbërrita në Romë me autobusin e pelegrinëve. I mora paratë nga ATM -ja dhe shkova në Grosseto dhe më pas në Giglio. Të martën mora me qira gomonen e gomës dhe bëra udhëtimin për në Montecristo në zonën e parë të monedhës …”

Duket si një histori për të fshehur më shumë. A është kështu?

“Absolutisht jo. Më është dashur të merrem me njerëz të besueshëm, ata kanë studiuar këtë operacion për 50 vjet.”

Dhe pse ajo?

“Ndoshta ata do të kenë parë që unë isha i vetmi që mund të realizoja një plan të tillë: nuk kisha asgjë për të humbur. Ne do të kishim bërë në gjysmë të rrugës me thesarin.”

Shqipëria mund të marrë masa kundër jush për krimet e kryera. I shqetesuar?

“Po”

Dhe tani?

“Unë përpiqem të rifilloj jetën normale mes vështirësive të shumta që padyshim i gjeta kur u ktheva. Nuk do të jem më sipërmarrës përsëri në Itali. Po mendoj për një shoqatë për të mbështetur kategorinë”.

Por me çfarë parash?

“Karabinierët gjithashtu gjetën çelësat e garazhit që kam marrë me qira në Porto Santo Stefano për të mbajtur thesarin. Ata kanë të gjitha videot dhe hartat e kontabilitetit. Unë kërkova ekspertin e numizmatikës. Ai tha” është e pabesueshme ajo që gjetët “. Më 23 shtator kishim një takim në një hotel në Arezzo. Por ata më kapën “.

Dhe me atë thesar të pakapshëm ilegal që do të kishte bërë?

“Unë kisha një takim me një blerës ari në Firence”.

Pra, sipas historisë së tij, diçka ende mungon …

“Ditën që më morën, unë shkova ta merrja. Karabinierët më panë në Cala Maestra, bëra sikur më kishte mbaruar benzina”.

Bazuar në këtë zbulim, çfarë keni ndërmend të bëni tani?

“Jam i bindur se më në fund do të gjej qetësi për jetën time dhe për familjen time”.

Cristiano shkrimtari në Valona, ​​Giuseppe gjeologu me dokumente false. Ju ndryshuat identitetin tuaj …

“Dokumenti i Giuseppe (i lënë jashtë) ai më kishte lënë në të kaluarën sepse duhej të më paguante për dhomat. E kam përdorur duke vënë foton dhe profesionin tim, gjeolog”.

E gjitha duket shumë e lartë …

“Mënyra ime për të parë jetën ka qenë gjithmonë e ndryshme, përndryshe nuk do të kisha krijuar një ekip futbolli 10 vjet më parë, Longobarda, pa rroga, megjithatë, duke parashikuar atë që po ndodh tani”.

A ka lidhje me trafikun e drogës Shqipëri-Itali?

“Absolutisht jo. Ata që më njohin mirë e dinë se çfarë kam bërë në të kaluarën kundër përdorimit të drogës. Unë i kundërshtoj me forcë ata që hipotezuan këtë skenar”./Kryefjala.com

 

Të ngjashme