“Prag lufte” në kontinentin aziatik. Kina dërgon 36 avion ushtarak në Tajvan

2 vite më parë

Kina dërgoi 38 avionë luftarakë në qiellin rreth Tajvanit të Premten, numri më i lartë i avionëve ushtarakë kinezë që kanë shkelur Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të ishullit në një ditë të vetme që kur Taipei filloi të raportonte publikisht aktivitete të tilla vitin e kaluar, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit. tha të premten mbrëma.

Avioni i Forcave Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLAAF) erdhën në dy valë, tha Ministria e Mbrojtjes.

Njëzet e pesë aeroplanë luftarak PLA hynë në cepin jugperëndimor të Tajvanit gjatë orëve të ditës, dhe 13 aeroplanë të tjerë hynë në pjesën jugperëndimore të ishullit të Premten në mbrëmje, tha ministria në një deklaratë.

Tajvani dhe Kina kontinentale janë qeverisur veçmas që nga përfundimi i një lufte civile më shumë se shtatë dekada më parë, në të cilën nacionalistët e mundur u arratisën në Taipei.

Sidoqoftë, Pekini e sheh Tajvanin si një pjesë të pandashme të territorit të tij – edhe pse Partia Komuniste Kineze nuk ka qeverisur kurrë ishullin demokratik me rreth 24 milion njerëz.

Të ngjashme