Të vërteta të pazbuluara që do të “luajnë” mendjen tuaj

1.Bjondet “duke u zhdukur”

Në 2002, BBC publikoi një artikull ku thuhej se më pak njerëz me flokë bjondë lindin çdo vit dhe përfundimisht do të vdesin në dyqind vjet.

New York Times më vonë botoi një artikull tjetër që shpallte rezultatet e studimit si të rreme. Sidoqoftë, miti jetoi dhe, që nga ajo kohë, është përsëritur shumë herë.

2.Përbindëshi i Loch Ness

Ideja që një përbindësh po banon në Liqen Ness është ndoshta mashtrimi më i popullarizuar në botë. Në vitin 1934, Daily Mail publikoi fotografinë e parë ndonjëherë të kafshës mistike nga një kirurg nga Londra, Dr. Wilson.

Fotoja tronditi të gjithë botën, por në 1994 u vendos që të ishte një fals. Deri në atë kohë, besimi në ndershmërinë e Dr. Wilson dhe miti intrigues i përbindëshit ishin të palëkundur.

3.Gurët gënjeshtarë të Beringer

Në 1725, Profesori i Mjekësisë Johann Beringer zbuloi pjesë të gdhendura gëlqerore që përshkruanin kafshë dhe bimë parahistorike dhe kishin mbishkrime hebraike në to.

Beringer mendoi se ky ishte vullneti i Zotit, dhe madje botoi një libër rreth gjetjeve të tij. Sidoqoftë, doli që e gjithë çështja ishte një mashtrim i kryer ndaj tij nga kolegët e tij.

Skandali që pasoi e la shkencëtarin, së bashku me krijuesit e mashtrimit, në turp

4.Radio drama e Luftës së Botëve

Në vitin 1938, regjisori Orson Welles bëri një shfaqje radiofonike bazuar në Lufta e Botëve nga H.G. Wells, një roman për Martianët që sulmonin Tokën.

Përshtatja në radio u bë që të ngjante me një transmetim të drejtpërdrejtë dhe ishte një hit i përsosur: fjalimi u ndërpre nga statikët dhe “korrespondentët” që mbulonin ngjarjet.

Dëgjuesit ishin paralajmëruar se ishte vetëm një shfaqje, por disa ende e harruan këtë fakt. Disa njerëz që e dëgjuan atë madje u kapën nga paniku dhe u larguan nga qyteti (sidomos pas lutjes së “Presidentit Roosevelt” për të qenë të qetë).

5.Legjenda e vdekjes së Paul McCartney

Në 1969, u përhap një thashethem se këngëtari i Beatles Paul McCartney kishte vdekur në një aksident automobilistik tre vjet më parë. Prodhuesit dyshohet se nuk donin të bënin bujë për këtë dhe e zëvendësuan Paul me një tjetër, ndërsa anëtarët e tjerë të bandës, në pamundësi për të folur hapur, filluan të fusnin “të dhëna” në kopertinat e albumeve dhe tekstet e këngëve.

Këtu janë disa shembuj:

Në kopertinën e Beatles Yesterday and Today,Paul ulet brenda një valixhe të hapur që i ngjan një arkivoli.

Në kopertinën e Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, lulja e luleve duket si një varr, dhe zymbylët e verdhë (një simbol i vdekjes) përbëjnë një kitarë basi me dorën e majtë (ai i Palit).

Luajtur prapa, refreni i It’s Getting Better tingëllon si, “Pas të gjitha Paul ka vdekur, ai humbi flokët e tij, ai humbi kokën e tij.”

Në kopertinën e Rrugës së Abbey (3), Paul është i vetmi që është me këmbë të zhveshura (të vdekurit janë varrosur pa këpucë në shumë vende) dhe nuk po mban hapin me të tjerët.

Në kopertinën e Magical Mystery Tour (4), grupi vesh kostume kafshësh, njëra prej të cilave është një molë e zezë: gjoja një simbol i vdekjes.

Sa për vetë McCartney, ai e sheh të gjithë teorinë qesharake. Sigurisht…

Previous articlePaolo Fox:Italiani juaj i preferuar lexon yjet për të gjithë.
Next articleShkencëtarët kanë zbuluar se për çfarë ëndërrojnë qentë dhe kjo na preku në zemër