Të gjitha ushqimet që luajnë me hormonet tona.

Çrregullimet hormonale janë rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin gjë e cila manifestohet me problemet e lëkurës.

1-Gluten

Gluteni është i ngjashëm me qumështin në mënyrën si ndikon në trupin e njeriut. Gluteni shkakton inflamacion në zorrë dhe mund të prishë nivelin e hormoneve.

2- Vaj luledielli

Ky vaj gatimi e të tjerë përmbajnë më shumë acide yndyrore omega-6 sesa acide omega-3 yndyrore. Një supërbollëk i omega-6 në trup mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës gjatë periudhave të pikut të estrogjenit.

3- Kafeina dhe çaji mund të largojnë nga trupi mineralet thelbësore të organzimit si vitamina B, magnez dhe zinkut.

4-Bulmeti

Shumë produkte të qumështit përmbajnë hormone sintetike që kontribuojnë në prodhimin e hormoneve të tepërta në trup.

Previous articleNjë përmbledhje e të gjitha shenjave që tregojnë se partneri po ftohet me ju
Next articleJeni kuriozë si mbyllet kjo javë?Lexoni Paolo Fox!