Sekretet për të shmangur shtimin e peshës në pushime

1.Qëndroni larg koktejeve tropikale

Pije alkoolike dhe jo-alkoolike të frutave sigurojnë sheqer dhe kalori.

Për më tepër, përveç që sigurojnë një përmbajtje të lartë energjie, ato kanë edhe disavantazhe të tjera për figurën: të dehur në stomak bosh shndërrohen shpejt në dhjam.

2.Në hotel, kujdes bufenë e ushqimeve

Kur të gjendeni përpara tryezës me lloj lloj ushqimesh, për të kufizuar porcionet, zgjidhni një pjatë të vogël.

Mos humbni drithëra për mëngjes.

Dhe filloni drekën dhe darkën me një pjesë të perimeve.

3.Zgjidhni mirë çfarë të hani për të thyer urinë

Petullat,sanduiçe, patate të skuqura sigurojnë shumë yndyrna dhe sheqerna që janë të dëmshëm për figurën dhe shëndetin.Më mirë të qëndroni larg duke u përqëndruar në krudite perimesh dhe sallata me fruta të freskëta.

4.Në restorant, shmangni qëndrimin shumë gjatë në tryezë

Zgjatja e kohës së kaluar në tryezë ju shtyn të merrni më shumë ushqim dhe të rrisni kaloritë.

Pastaj kushtojini vëmendje kohërave të vaktit.

Në mënyrë që të mos rrezikoni të mos i hidhni ato, përpiquni t’i konsumoni gjithmonë në të njëjtën kohë dhe të shmangni shtratin menjëherë pas darkës.

5.Përfitoni  për të lëvizur më shumë

Me pushime, merrni zakon të mirë të ecni të paktën gjysmë ore çdo ditë, pa ndalur dhe me një ritëm mjaft të shpejtë.

Ushtrimet e vazhdueshme me intensitet të ulët jua bëjnë më të lehtë djegien e dhjamit dhe djegien e kalorive shtesë që i keni dhënë vetes me të drejtë.

Previous articleYjet paralajmërojnë Virgjëreshën:Kujdes,mund të humbësh partnerin!
Next articleKanos te vellain me hanxhar, policia ndalon krimin ne Vlore