Kryefjala Logo

Verë 2022. Shqiptarët po zgjedhin detin, ushqimin dhe mikpritjen e Malit të Zi.

2 vite më parë

Bashkë me Sara Kolamin, Niko Komanin, Dorina Memën zgjodhëm Malin e zi për një udhëtim tre ditor.

51E66A32 652C 4E4E AA34 A09652D40944

Sezoni veror është afër dhe pas disa vitesh vendosa që këtë verë të pushoj në rivierën malazeze, ndaj ky udhëtim do ishte një provë për atë që unë dhe tashmë shumë shqiptarë do shijojmë këtë verë.

Fakti që jemi fqinj e bën edhe më të lehtë mbërritjen në këtë vënd bregdetar ku ngjyra blu e detit, gjelbërimi i natyrës dhe hija e rëndë e shkëmbinjve të prezanton me një panoramë spektakolare.

35FFD561 E823 4994 AC5E 36649902948A

Nëse nuk e di ku je, e kupton se po shijon natyrën e detit Mesdhe, por edhe mikpritjen, gatimet, hotelerinë e njerëzve që kanë vite që merren me këtë biznes dhe janë në përpjekje të vazhdueshme për ta përmiresuar atë .

Hotele të vegjël, të mëdhenj, standarte evropiane me 5 yje.
Cilësi shërbimi, gatimi, fjetje.
Gjithçka në shërbim të mysafirëve, edhe duhet pranuar që ne nuk ishim mysafirë të lehtë.

Ajo që më surprizoi ishte gatimi fantastik dhe me shije kudo që u ulëm, standarti i dhomave dhe hotelet e mirëmbajtur.

Qytezat janë afër njëra tjetrës dhe askush nuk do merzitet sepse mundësia është për të lëvizur dhe për të zbuluar vënde të vegjël të zhytur mes natyrës,detit dhe gatimeve plot dashuri.

60C9708D 0FDF 4DDB B685 39C4653C7C48

Mali i zi këtë vit ka hapur krahët si çdo vit tjetër për turistët shqiptarë të cilët do kenë edhe më shumë mundësi zgjedhje në këtë vend lulesh, deti, dhe mali.

Një mesazh e morëm edhe nga Ana Tripković Marković.
Drejtoreshë e Organizatës Kombëtare të Turizmit të Malit të Zi.

C2FE896B A20A 44DC 915C 43B53EC46B26 scaled

“Dëshiroj të ftoj turistët nga Shqipëria të vijnë në Mal të Zi ku janë gjithmonë mysafirë të mirëpritur. Jam e sigurt se nuk do të qëndrojë indiferent ndaj zgjedhjes kaq të larmishme që ofron Mali i Zi, sidomos gjatë muajve të verës. Bregdeti me rërë 300 km, plazhet e dekoruara sipas tendencave më të fundit botërore, resortet luksoze, qytetet e vogla bregdetare mesjetare, një program i larmishëm kulturor dhe argëtues, jeta e famshme e natës – janë vetëm disa nga ato që i pret. Meqenëse gjithçka është e arritshme në Mal të Zi, rekomandimi im për mysafirët nga Shqipëria do të ishte që të kombinojnë pushimet në det dhe në male ku mund të presin një ofertë të pasur prej pesë parqesh kombëtare dhe një gamë të gjerë aktivitetesh në natyrë të paprekur, si rafting, kanioning, vëzhgim zogjsh, parqe aventureske, rrugë tematike si vera, mjalti, djathi dhe më shumë. Është ky kombinim i kontrastit, pasurisë së diversitetit dhe përvojave të pazakonta në çdo hap që ju lë pa frymë, përshkruajnë më së miri sloganin “Bukuria e egër” me të cilën, për kënaqësinë time, ne jemi gjithnjë e më të njohur në botë”.
#gomontenegro
#montenegrowildbeauty

Blue Kotor Bay një nga ndalesat e para.
Në zemër të Kotorrit, në një nga vendet më spektakolare në Mal të Zi, ku malet e larta zhyten në mënyrë dramatike në ujërat e qeta, ndodhet Blue Kotor Bay Premium Spa Resort. Ndryshe nga kjo pamje e bujshme, vetë hoteli përçon paqe dhe qetësi.

Kotorri, i njohur gjithashtu si Cattaro, si një vend me bukuri dhe karakter të veçantë, ai u rendit në vendet e Trashëgimisë Kulturore dhe Natyrore Botërore të UNESCO-s në vitin 1979.

Shekujt të pasur në histori kanë lënë këtu një numër të madh monumentesh, kishash, katedralesh dhe pallatesh, të cilat mund të arrihen përmes një labirinti rrugësh të ngushta, nëpër sheshe dhe shkallë.

Kotorri është qyteti i tregtarëve dhe marinarëve, por edhe i të gjithë atyre që vijnë e ikin, të magjepsur nga fryma e qytetit të vjetër dhe stili modern i jetesës.

Blue Kotor Bay Premium Spa Resort është hoteli i parë vetëm për të rritur me 5* në Mal të Zi.
Dizajni elegant dhe teknologjia moderne janë bashkuar për të ofruar komoditet.

83FDE637 F9AC 4BD0 8EAC BC7C5EDA1647 scaled

Aromat dhe ngjyrat natyrale janë të integruara si në brendësi ashtu edhe në eksterier, për një atmosferë të qetë dhe të ekuilibruar.

Fokusi është në shërbimin fantastik, ushqim të shkëlqyeshëm, histori magjepsëse, kulturë dhe argëtim. Vendi ku stili i jetesës mesdhetare është më i miri.

Pothuajse nga çdo dhomë hoteli mund të shijoni pamjet e gjirit të mrekullueshëm të Kotorrit, duke ofruar një ndjenjë privatësie dhe luksi.

Blue Kotor Bay Premium Spa Resort mbajnë me krenari çertifikatën e udhëtimit të sigurt, duke zbatuar një sërë masash dhe protokollesh për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Plazhi i Bliss.
Blue Kotor Bay ofron një mundësi unike për të shijuar plazhin e vetëm natyror me guralecë në gji.
Në barin e plazhit Bliss mund të freskoheni me një koktej të ftohtë, akullore ose të hani një drekë të lehtë pa ndërprerë shijimin e diellit.
Hoteli ka gjithashtu një marinë private me dy doke, si dhe një ponton joga pranë plazhit.

Restaurante.
Me dy restorante dhe disa bare, u siguruam që të ketë gjithçka edhe per klientet me kerkues.
Oferta gastronomike e Blue Restaurant është një përzgjedhje e pjatave mesdhetare dhe malazeze, ushqime deti vendase, specialitete të njohura ndërkombëtare, si dhe një përzgjedhje e madhe e pjatave vegane, vegjetariane ose pa gluten.

Me krenari mund të themi se promovojmë prodhuesit vendas dhe përgatisim ushqim në përputhje të plotë me standardet HACCAP.

Restoranti ynë a la carte Lighthouse ndodhet pikërisht në plazh.
Menuja është një dëshmi e kulturës sonë gastronomike dhe të gjitha pjatat janë krijuar me përbërësit më të mirë, autentikë. Shkrirja e Lindjes së Largët, Mesdheut dhe Amerikës së Jugut është e pazakontë dhe unike.
Nga tarraca mund të shijoni pamjen e bukur të gjirit, aromat dhe tingujt e detit dhe mund të qëndroni këtu gjatë gjithë ditës, në paqe dhe qetësi.
Lounge bar-i me piano, është një hapësirë ​​e këndshme për biseda të relaksuara gjatë pirjes së kafesë së mëngjesit, ose një kokteji freskues pas drekës ose një gotë verë në muzg.

SPA relaks.
Konceptin dhe menaxhimin e qendrës sonë Spa ia kemi besuar Spa Soul, reputacioni i të cilit është vërtetuar në shumë hotele luksoze në mbarë botën.

Nëse nuk doni të prishni rutinën e fitnesit gjatë pushimeve, aty është një palestër moderne, me të gjitha pajisjet e nevojshme.
Trajnimi mund të ndiqet me sauna ose banjë me avull dhe për të mos u humbur pishina e brendshme me pamje nga peizazhi magjepsës i Gjirit të Kotorrit. Sigurohuni që të provoni hamamin e parë origjinal turk në Mal të Zi.

Stafi me përvojë dhe i kujdesshëm do t’ju prezantojë me një përzgjedhje trajtimesh, për t’u rikuperuar dhe rinovuar, si dhe tendencat më të fundit në industrinë e bukurisë dhe shëndetit.

Të gjitha produktet e përdorura në trajtimet kozmetike janë përzgjedhur me kujdes, duke ndjekur trendin e ndërgjegjësimit dhe qëndrueshmërisë mjedisore, që është një nga interesat tona kryesore.

Qendra shendetesore VRMAC.

Klima e dobishme e kësaj pjese të Gjirit të Kotorrit u njoh një shekull më parë, kur kjo zonë u shpall zonë shëndetësore natyrore.

Është vërtetuar mjekësisht se një përzierje e tre erërave të ndryshme nga deti dhe malet përreth, si dhe avullimi i mineraleve dhe joneve, kanë një efekt pozitiv në sistemin e frymëmarrjes.

Synimi ynë është të pozicionojmë Blue Kotor Bay Premium Spa Resort në hartën e turizmit shëndetësor, duke ofruar rutina të ndryshme mjekësore të përshkruara nga mjekët, ku çdo mysafiri do të marrë vëmendjen e duhur me një program specifik, të përshtatur për të synuar nevojat e tij të veçanta si psh: përforcimi i imunitetit, lehtësimi i stresit dhe programi më aktual – i vitalitetit të frymëmarrjes.
Blue Kotor Bay i përsosur edhe për të sapomartuarit që duan të kalojnë aty muajin e mjaltit.
Klientet këtu e kanë të vështirë për të thënë lamtumirë.

Ndalesa e radhës në Hotel Boutique “Casa del mare”

Casa del Mare është një biznes familjar i themeluar në vitin 2009, që aktualisht operon me pesë hotele butikë në Gjirin e Kotorrit, Mali i Zi.

6E9058F7 753E 4A8E A814 7320CCAEFE54

Hoteli ndodhet në zemër të gjirit të Kotorrit, vetëm disa hapa larg nga plazhi i tij Bocasa, por ende shumë afër destinacioneve të njohura turistike Herceg Novi, Kotorri dhe Tivat.

Hoteli ka 17 dhoma/apartamente të frymëzuara nga motive mesdhetare, erëza dhe shije.
Të gjitha dhomat kanë tema si livando, mimozë, ullinj, mandarinë, shegë, pulëbardhë dhe marinar.

50622105 3843 48DD A495 6095700D21A9 scaled

Hoteli ka qendër spa me pishinë të brendshme, sauna dhe dhomë me avull, plazh me bar plazhi dhe restorant në breg të detit.
Ashensori panoramik do t’ju çojë në kopshtin intim Zen me një banjë hidromasazhi ose një restorant dhe bar të bukur në çati.

Ka gjithashtu ambiente si një palestër e vogël dhe qendër kongresi për 40 persona, duke e bërë këtë hotel një zgjedhje të shkëlqyer për pushime gjatë gjithë vitit, takime biznesi apo seminare të vogla.

Hoteli bashkon shërbimin e jashtëzakonshëm me një prekje të mikpritjes vendase për të krijuar një “ndjesi “casa” me lidhje të veçantë me mjedisin, njerëzit, traditën dhe zakonet e Malit të Zi.

Dedikimi për mysafirët ka mbetur qasja jonë,nënshkrim që nga fillimi.
Anëtarët tanë të kujdesshëm dhe të afrueshëm të ekipit shkojnë përtej dhe më lart për të përmbushur nevojat e çdo mysafiri duke risjelle atmosferën e shtëpisë dhe momentet e jetesës së lehtë mesdhetare.

Ne krijojmë përvojë unike gastronomike ku përbërësit e rritur në vend në disa receta të vjetra, pothuajse të harruara po kërcejnë së bashku në një kthesë moderne.

Shijimi i dizajnit bashkëkohor reflektues mesdhetar, vlerësimi i shërbimit me cilësi të lartë dhe shpirti i sinqertë i mikpritjes janë vetëm disa nga arsyet pse mysafirët po zgjedhin hotelet tona duke shijuar aventurën e tyre malazeze.

Boutique Hotel & SPA Casa del Mare-Mediterraneo ka fituar çmimin WILD BEAUTY për Hotelin më të vogël më të mirë në pjesën bregdetare të Malit të Zi për vitin 2010.

Gjithashtu revista britanike THE TIMES e renditi këtë hotel, si një nga dhjetë hotelet më të mirë të pushimit në Ballkan.

Kishim dëgjuar dhe parë shume video ne rrjetet sociale, por Portonovi duhet thjesht: jetuar.

Portonovi – Gjithë luksi dhe bukuria e Malit të Zi vetëm për ju.
Portonovi është shumë më tepër sesa thjesht një resort luksoz.

4F637FF2 7880 462D A2A5 93CC9535953B

Ky është një fshat i gjallë, një komunitet i lulëzuar dhe një vend ku njerëzit me mendje të njëjtë mblidhen për të shijuar një jetë të pasur me aventura dhe për të përjetuar tenxheren e shkrirjes së kulturave.

FE691581 B563 4F26 9AAA 1525A27BF3C3 scaled

Për shkak se ofron ekuilibrin e përsosur midis një mënyre jetese të relaksuar bregdetare dhe luksit të pakompromis, ai po tërheq vazhdimisht vëmendjen e aeroplanëve ndërkombëtarë, të magjepsur nga shtëpitë e stilit mesdhetar dhe bukuria natyrore magjepsëse.

Portonovi përbëhet nga shëtitore të gjera buzë ujore, rrugë të ngushta dhe sheshe të fshehura midis ndërtesave prej guri, të stilit mesdhetar.

I shtrirë në 26 hektarë, përgjatë 1.8 km vijë bregdetare, resorti përbëhet nga 218 rezidenca luksoze për shitje (nga të cilat 105 mund të merren me qira), duke përfshirë 10 shtëpi private One&Only – rezidencat e para të markës në Mal të Zi – të klasit botëror Portonov Marina, dhe një hotel destinacion nga One&Only.

Pse të blini ose të merrni me qira në Portonovi?
Çdo rezidencë është një përzierje unike e luksit, e zgjedhur me kujdes, dizajn autentik dhe pamje të paçmuara nga deti dhe kodrat.

Nëse jeni duke kërkuar për ndikimet më të mira mesdhetare, malazeze dhe veneciane, rezidencat e fshatit mund t’ju japin atë ndjenjë unike.

Të rrethuara me pemë dhe të rënduara nga aroma e luleve, këto rezidenca formojnë një lagje natyrore vetëm pak minuta larg ujit, në zemër të komunitetit Portonovi.

Jeta këtu jetohet jashtë, në rrugët me kalldrëm dhe piazza, parqe apo pishina të jashtme.
Rezidencat variojnë nga apartamentet me një dhomë gjumi deri te shtëpitë e qytetit të dyfishtë dhe vilat e pavarura në një dizajn të hapur në Londër, duke përfshirë kopshte dhe pishina private, duke ofruar hapësirë ​​të bollshme të brendshme dhe të jashtme për t’u argëtuar, shoqëruar ose thjesht për t’u çlodhur.

Çdo rezidencë është unike, duke shërbyer si një pjesë e artit arkitekturor për të ofruar nivelin më të lartë të elegancës, komoditetit dhe mënyrës premium të jetesës bregdetare.

Vetëm disa metra nga Marina dhe afër sheshit qëndror ndodhet Marina Residences, mishërimi i jetesës në stilin detar.
Ajo që u jep një bukuri të veçantë këtyre rezidencave është lidhja e tyre me ujin; çdo ballkon dhe tarracë ofrojnë pamje spektakolare drejt detit dhe Marinës së Portonovit.

Përvoja e resortit shkon paralelisht me aksesin në një marinë të klasit botëror Portonovi.

Këto fjalë dhe fotot shoqëruese janë thjesht një pikë e gjithë detit blu dhe të asaj lumturie që do të përjetoni në pushimet tuaja 2022 në Malin e zi.

Ndoshta do takohemi në një nga këto vende që përmendem sepse një gjë është e sigurtë, kur lexoj hashtagun #gomontenegro nuk rri dot pa u rikthyer atje.

Të ngjashme