Kryefjala Logo

Vdes në aksident karikaturisti suedez që skicoi profetin Muhamed në kokën e një qeni

4 Tetor, 2021 | 11:45 am

Artisti suedez Lars Vilks, i cili skicoi kokën e Profetit Muhamed në trupin e një qeni, ka vdekur në një aksident me makinë. Vilks u raportua se po udhëtonte me një makinë policie civile e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore. Dy policë u vranë gjithashtu dhe shoferi i kamionit u plagos.

Artisti 75-vjeçar kishte jetuar nën mbrojtjen e policisë pasi iu nënshtrua kërcënimeve me vdekje për filmin vizatimor. Karikatura, e botuar në vitin 2007, ofendoi shumë muslimanë që e konsiderojnë paraqitjen vizuale të Profetit si blasfemi. Erdhi një vit pasi një gazetë daneze publikoi karikaturat e Profetit.

Vilks u bë titujt e mediave në të gjithë botën pasi karikatura e tij e vitit 2007 shkaktoi zemërim, duke bërë që kryeministri i atëhershëm Fredrik Reinfeldt të takonte ambasadorë nga 22 vende myslimane në një përpjekje për të zbutur situatën.

Menjëherë më pas, Al-Kaeda në Irak ofroi një shpërblim prej 100,000 dollarë (73,692) për vrasjen e tij.

Në vitin 2015, Vilks mori pjesë në një debat mbi fjalën e lirë ku u shënjestrua në një sulm me armë në Kopenhagen. Ai tha se ai ishte ndoshta objektivi i sulmit, i cili vrau një regjisor filmi.

Edhe pse ai është më i famshëm për skicën e tij të Muhamedit si qen, Vilks ishte një artist dhe aktivist i cili shpesh punonte me bojë ose krijonte instalime.

Një nga krijimet e tij ishte një skulpturë e bërë me dru të dendur në një rezervat natyror në Suedinë jugore, të cilën ai e ngriti pa leje dhe që shkaktoi një betejë të gjatë ligjore.

Të ngjashme