Sekretet e aeroporteve që të gjithë udhëtarët duhet të dinë

1.Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kongut

Aeroporti krenohet me një përzgjedhje të ekspozitave të përkohshme falas që zhvillohen në periudha të ndryshme dhe ofron turne interaktive si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit. Por tipari kryesor është Teatri UA IMAX. Kjo kinema ka ekranin më të madh në Hong Kong dhe një sallë me 350 vende, duke shfaqur filma në 2D dhe 3D. Biletat kushtojnë rreth 10 dollarë.

2.Aeroporti Kloten, Zvicër

Aeroporti Kloten është një nga qendrat më të ngarkuara në Evropë dhe u jep udhëtarëve një mundësi për të parë udhëtimet ajrore nga një kënd tjetër. Udhëtimet e tij të drejtuara do t’ju lejojnë të shihni nga afër të gjitha objektet e aeroportit. Për më tepër, udhëzuesit me përvojë do t’ju çojnë në vendet “sekrete” të Kloten dhe do t’ju tregojnë se si zviceranët menaxhojnë një biznes kaq të madh. Kostoja e një turneu është 10 CHF, me ulje të konsiderueshme për grupet, dhe pa pagesë për fëmijët.

3.Aeroporti Ndërkombëtar Changi, Singapor

Changi është në krye të listës së aeroporteve më të mirë në botë. Ju mund të shihni natyrën unike të rajonit: ka një kopsht botanik, luledielli, kaktus dhe kopshte me orkide, si dhe një pellg me peshq ekzotikë dhe një kopsht fluturash. Në çati, ka një pishinë dhe banjë me flluska me një pamje spektakolare. Dy terminale kanë kinema falas. Faqja e internetit e aeroportit ka një udhëzues të përshtatshëm me aktivitete për çdo kohë qëndrimi.

4.Schiphol Airport, Amsterdam

Një libër është shoku më i mirë i çdo udhëtari, dhe në Aeroportin Schiphol të Amsterdamit është aq i dukshëm sa kurrë më parë. Këtu do të gjeni një bibliotekë të plotë me mijëra libra, një katalog dhe një sallë komode leximi. Merrni një jorgan të ngrohtë, bëjeni veten rehat dhe lexoni mirë.

5.Aeroporti Ndërkombëtar i Tajvanit Taoyuan

Përveç grupit standard të shërbimeve, aeroporti më i madh i Tajvanit ofron diçka vërtet unike. Për një gjë, ka klasa konstante të pazakonta për turistët, nga mësimet e kaligrafisë deri te prova e ushqimeve lokale. Por tipari kryesor i vendit dhe një tërheqje për fëmijët nga e gjithë bota është një pavijon Hello Kitty.

6.Franz Josef Strauss Airport, Munich

Mynihu është Gjermani, Gjermania është birrë, dhe birra është … Mynih. Nëse keni disa orë të lira në aeroportin e Mynihut, sigurohuni që të vizitoni fabrikën e birrës Airbrau. Ajo jo vetëm që krijon, por jep edhe turne. Edhe adoleshentët lejohen, megjithëse nuk do të marrin shije. Çmimi është rreth $ 8-$ 10. Një argëtim tjetër interesant këtu është një festival i vërtetë i sërfit me mësime sërfi. Vetëm shikoni datat.

7.Aeroporti Ndërkombëtar i Vankuverit

Aeroporti i Vancouver është shpesh në listën e aeroporteve më të mira në botë. Placeshtë vendi më i mirë për të filluar turneun tuaj në Amerikën e Veriut. Këtu mund të shihni vepra arti të frymëzuara nga kultura e Kombeve të Parë, më mbresëlënësja midis tyre ishte një kanoe e gdhendur 36 metra e gjatë. Por kulmi është, me çdo kusht, akuariumi 114,000 litra në atriumin terminal ndërkombëtar. Shtë një degë e Akuariumit të Vancouver që imiton jetën në oqean të British Columbia në miniaturë.

8.Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait

Ky është një nga qendrat më të mëdha të lidhjes në botë dhe në qendër të Azisë, dhe është një vend ku thjesht nuk mund të mërziteni. Karakteristika kryesore është, ndoshta, numri i madh i dyqaneve pa taksa: ato zënë 18,000 metra katrorë (15,000 metra katrorë). Parashtë një parajsë e vërtetë e një shitësi. Edhe pa blerë asgjë, ju mund të gërmoni në botën e luksit arab dhe të njihni vendasit. Dhe nëse keni një rezervë prej $ 27-$ 138, mund të provoni fatin tuaj dhe të merrni pjesë në llotaritë e rregullta për një shans për të fituar një motor të mrekullueshëm ose një makinë sportive.

Previous articlePas arrestimit te Fjolla Morines, reagon per here te pare Fisniku!
Next articleTrup i bukur në verë?Lista e gjërave që duhet ti hidhni poshtë