Tërmetet nëpër Evropë shkaktojnë shpërthime të vullkaneve. Ja si raportohet situata

2 vite më parë

Disa tërmete të vegjël tronditën ishullin spanjoll La Palma në Afrikën veriperëndimore, duke mbajtur nervat në buzë, ndërsa lumenjtë e lavës vullkanike vazhduan të rrjedhin drejt detit të martën dhe një shpërthim i ri shpërtheu në faqen e malit.

Pasi lëvizni tatëpjetë nëpër fshatin e ishullit që nga shpërthimi i së dielës, llava gradualisht po mbyllet në vijën bregdetare më të dendur të populluar.

Zyrtarët thanë se një lumë lavë po binte në lagjen Todoque, ku jetojnë më shumë se 1.000 njerëz dhe ku shërbimet e urgjencës po përgatitnin evakuimet.

Rreth 6,000 njerëz në La Palma janë evakuuar deri më tani dhe 183 shtëpi janë dëmtuar, tha zëdhënësja e qeverisë Isabel Rodríguez pas një takimi të kabinetit në Madrid.

“E vërteta është se është një tragjedi të shohësh njerëz që humbin pronat e tyre,” tha punonjësi i bashkisë Fernando Diaz në qytetin e El Paso, megjithëse ai vuri në dukje se njerëzit gjithashtu vuanin duke mos ditur fatin e shtëpive të tyre pasi policia i mbante njerëzit larg lava rrjedh.

Të ngjashme