Kujdes! Nësë përdorni Tik Tok po bëheni pjesë e propagandës pro-ruse?

1 vit më parë

Ashtu si në çdo platformë të mediave sociale, ka shumë dezinformata që mund të gjenden në TikTok. Por ndërsa Facebook dhe Tëitter kanë shënuar disa llogari si potencialisht të njëanshme ose të pabesueshme, TikTok lejon që këto video të shfaqen në burimet e njerëzve. Këtë javë, Truth or Fake hedh një vështrim në një video rreth Sirisë që po bën xhiron në TikTok.

Video tregon një grua që qëndron mes rrënojave, duke qarë. Alarmet vajtojnë në sfond dhe ndërsa kamera lëviz, ajo tregon njerëzit që zgjedhin rrugën e tyre nëpër mbeturina. Ju mund të shihni mbetjet e ndërtesave të bombarduara pas saj. Ajo i bërtet kamerës: “Zoti Trump, të lutem! Të lutem ndaloje këtë!” Teksti i shtuar në video thotë se ajo po i kërkon Donald Trump të ndalojë Presidentin Joe Biden të “dëmtojë njerëzit e pafajshëm”.

 

Kjo video mori më shumë se 500,000 pëlqime në TikTok. Por duke parë një nga afër tregon se videoja nuk ka asnjë lidhje me titullin e saj. Ajo u mor në korrik 2019, para se Joe Biden të ishte kandidat për zgjedhje, e aq më pak presidenti amerikan.

 

Soapbox në Tik Tok poston përmbajtje anti-amerikane, mashtruese që shpesh nuk tregojnë të gjithë historinë ose tregojnë gënjeshtra të hapura. “. Të dhënat e kompanisë thonë se 51% e Maffick është në pronësi të Ruptly, një degë e RT, një transmetues i madh i financuar nga shteti rus, sipas CNN . Drejtoresha e Maffick është Anissa Nouai, një ish -gazetare e RT.

Videoja e gruas siriane në rrënoja nuk bën përjashtim: emri i saj është Rania Kisar, ajo është një punonjëse e OJQ -ve në Siri, dhe ajo e postoi vetë atë video në vitin 2019, duke i kërkuar Trump që të ndërhyjë për të ndaluar qeverinë siriane që hedh bombat vetë. vend. Ajo nuk e përmend Joe Biden në video dhe është filmuar 18 muaj para se të bëhej president i Shteteve të Bashkuara.

 

Në Facebook dhe Tëitter, Soapbox është shënuar si një media shtetërore e kontrolluar nga Rusia. Sidoqoftë, TikTok, nuk poston një paralajmërim të tillë në llogari. Soapbox, megjithatë, ende mohon lidhjet e saj ruse, duke pohuar se është e pavarur. Maffick paraqiti një ankesë kundër Facebook për etiketën në korrik 2020.

Të ngjashme