Kryefjala Logo

Si të ndaloni së ëndërruari për dikë

1 vit më parë

Shumë prej nesh kanë kaluar nëpër ndarje të shumta që mund të na lënë të mendojmë për dikë edhe kur nuk duam, veçanërisht gjatë natës, kur jemi më të pambrojtur.

Nëse nuk mund të ndaloni së menduari dhe ëndërruari për një ish, dhe jeni gati të vazhdoni drejt paqes dhe pranimit, ja si t’i lini ata pas, së bashku me të kaluarën në të cilën ju kanë ngecur, natë pas nate…

Përpara se të ndaloni së ëndërruari për dikë përgjithmonë, këtu janë disa gjëra që duhet të pranoni në jetë:

1-Kush je dhe si je krijuar
Shumë shpesh mendojmë se mund të jemi Superheronj dhe të anashkalojmë lidhjet tona të lindura.
Jo, nuk mund të fluturosh dhe jo, nuk mund të heqësh qafe të kaluarën tënde.

Ju keni një mendje që kujton kohët e mira dhe një kujtim që kujton kohët e këqija, që përfshin intimitetin e mirë, intimitetin jo shumë të mirë, grindjet, mbrëmjet romantike, atë herë që ju dhanë për herë të parë atë buzëqeshje të parezistueshme. dhe e para nga shumë herë të lëndojnë deri në palcë.

2-Ju nuk mund t’i kontrolloni gjithmonë ëndrrat tuaja, por ato punojnë për ju, jo kundër jush.
Seriozisht, kur ka qenë hera e fundit që keni mundur të kontrolloni flokët tuaj pa produkt, disa mjete dhe pa një parukier të shkëlqyeshëm?

A mendoni vërtet se keni fuqinë dhe aftësinë për të kontrolluar gjendjen e ëndrrave tuaja nënndërgjegjeshëm?
Çfarë janë ëndrrat? Ëndrrat janë po aq konfuze për ata që i studiojnë ato sa edhe për ata që i kanë.
Megjithatë, një studim i publikuar në vitin 2020 zbuloi se të ëndërrosh për një partner që kishte ndërruar jetë ishte thelbësore në procesin e pikëllimit.

Me sa duket, ëndrrat bëjnë gjithçka, duke na ndihmuar të menaxhojmë stresin deri te kujtimi i gjërave të trajtuara gjatë ditës dhe duke vepruar si një sistem skedari për trurin për të përpunuar në mënyrë efektive mendimet dhe emocionet.

•Para se të flini, mund të luteni, të telefononi dikë ose të shkruani mendimet tuaja.

Para se të shkoni në shtrat, thoni një lutje ose mendoni se për sonte po i kërkoni fuqisë suaj më të lartë që t’i çlirojë nga ëndrrat tuaja.
Kërkojini fuqisë suaj më të lartë të kujdeset për ish-in tuaj dhe të kujdeset për të. Pastaj kërkoni që të vëzhgoheni dhe të udhëzoheni gjithashtu.

Gjithmonë ka një ndihmë profesionale që mund të kërkoni për t’i dhënë kuptim ëndrrave tuaja, si dhe mendimet që keni gjatë ditës që ju zvarriten në mendje gjatë natës.
Ju gjithashtu mund të telefononi një mik të ngushtë ose një anëtar të familjes që besoni për të folur për çdo gjë që keni në mendje.

Provoni t’i shkruani një letër ish-it tuaj për të marrë një mbyllje. (Dhe nuk ka nevojë për pulla – nuk duhet ta dërgoni për të ndjerë një ndjenjë mbylljeje. Mund ta digjni, ta groposni ose të bëni çfarë të doni me të kur të përfundoni së thëni gjithçka që keni ndjerë se ka mbetur pa thënë.)

Të ngjashme