Vapa është e padurueshme. Por shqiptarët kanë disa mënyra per ta përballuar.

Një kohë e nxehtë e vitit mund të jetë një sfidë e vërtetë për ata që nuk kanë kondicioner. Për fat të mirë, ka mënyra të tjera për t’u marrë me motin e nxehtë.

1-Përdor perde të “ftohta”

Si e perceptojmë temperaturën është e rëndësishme. Në qytetet me klimë të nxehtë, është më mirë të përdorni ngjyra të lehta dhe të ftohta që krijojnë një iluzion të ajrit të ftohtë në një hapësirë.

Sigurisht, jo të gjithë janë mjaft të guximshëm për të ndryshuar perdet e tyre në atë jur është vërtet  nxehtë, por në të vërtetë ia vlen.

2. Përdorni ujë për të ftohur vendin

Në verë, uji është shoku juaj më i mirë. Për të shmangur mbinxehjen, vendosni një enë me ujë dhe akull para një freskueseje. Pra, uji i ftohtë që avullon do të përhapet në të gjithë vendin.

Nëse nuk keni një freskuese, mund ta vendosni enën e ujit në prag të dritares dhe ajri i nxehtë nga rruga do të ftohet.

3. Ngrini jastëkun tuaj

Në verë, është e vështirë për ne të bëjmë një gjumë të mirë. Për ta bërë gjumin më të rehatshëm, vendoseni mbështjellësin e jastëkut në një qese dhe lëreni të ftohet në frigorifer.

4.Mos pini pije me gaz ose mos hani akullore

Pak njerëz e dinë që akullorja nuk na freskon, ajo në fakt na ngroh. Efekti i tij ftohës është shumë i shkurtër dhe kompensohet nga trupi që prodhon nxehtësi kur tret tret ushqimin me kalori të lartë.

E njëjta gjë vlen edhe për pijet me gaz: na dehidraton gjithashtu.

5.Vendosni një shishe të ngrirë në shtratin tuaj

Mund të jetë më e lehtë për të fjetur nëse vendosni një shishe të ftohtë me ujë në shtratin tuaj para se të flini.

E njëjta ide ju ndihmon kur jeni zgjuar: vendosni një qese me oriz të ngrirë në pjesën e prapme të kokës dhe do t’ju ​​bëjë të ndiheni shumë më mirë në një ditë të nxehtë.

6.Blini bimë shtëpie

Bimët e shtëpisë ndihmojnë në uljen e temperaturës brenda shtëpisë dhe pastrojnë dhe hidratojnë ajrin. Ficus Benjamina, Aglaonema dhe palmat janë zgjedhjet më të mira për këtë.

7.Minimizoni konsumin e energjisë elektrike

Në ditët e nxehta, është më mirë të mos përdorni pajisje: ata ngrohin ajrin, i cili tashmë është mjaft i nxehtë. Në vend që të shikoni TV në shtëpi, shkoni në kinema ku ka kondicionerë.

E njëjta gjë vlen edhe për përdorimin e sobës. Në ditët e nxehta, hani ushqime të ftohta dhe të lehta.

Previous articleUrimi i Atdheut ne ditelindjen e Anes na ngaterroi te gjitheve!
Next articleGjëra të çuditshme që habitën Kinën