Tetori,muaji i kujdesit për kacerin e gjirit tek femrat. Këshilla rreth saj

Si kanceri më i zakonshëm ndërmjet grave, kanceri i gjirit normalisht është edhe i frikshëm dhe zbulimi i gjëndrave të gjoksit mund të jetë një eksperiencë traumatike.

Për fat të mirë, shumica e gjëndrave të gjirit nuk janë kanceroze.

Këshilla për të shmangur kancerin në gji

1- Bëni vizita mjekësore sa herë ndjeni shqetësime, por edhe kur e ndjeni veten mirë.

2- Bëni një jetë të shëndetshme, bini në peshë, nëse jeni

mbipeshë.

3-Përpiquni të minimizoni stresin.

4-Mundohuni të keni një aktivitet seksual të rregullt.

5-Ushqehuni duke ndjekur një dietë të caktuar.

6- Hani ushqime që janë të pasura me vitaminë A, E dhe C, psh karota, spinaq, kajsi dhe agrume.

7-Mos harroni se lindja e fëmijës dhe ushqimi me gji janë shumë të rëndësishme për shëndetin e gjirit tuaj.

Previous articleNëse keni fobi nga fluturimet,lexoni ktë artikull dhe udhëtimin e ardhshëm shijoheni!
Next articleEkzistojnë vërtet fantazmat?Psikologët tregojnë versionin e tyre