Si të përgatisni vetë verën e nxehtë të festave:

Përbërësit:

  • 2 mandarina
  • 1 limon
  • 250 g sheqer pluhur
  • 5/6 karafila
  • 1 shkop kanellë
  • 3 gjethe dafine të freskëta
  • 1 arrëmyshk
  • 1 vanilje
  • 2 shishe verë të kuqe

Përgatitja

Hidhni sheqerin në një tigan të madh me nxehtësi të mesme dhe shtoni copa të lëkurës së limonit, si dhe lëngun e mandarinave të shtrydhura.

Shtoni karafilat, kanellën, gjethet e dafinës dhe arrëmyshkun e grirë.

Hidhni dhe gjysmën e sasisë së vaniljes dhe shtoni verë të kuqe thjesht sa për të mbuluar sheqerin.

Lëreni në zjarr derisa sheqeri të shkrijë i gjithë në verën e kuqe dhe pastaj ngrijeni nxehtësinë derisa të arrijë temperaturën e zierjes.

Vazhdoni ta trazoni për 4-5 minuta ose derisa të keni një shurup të trashë.

Kur shurupi të jetë gati, uleni nxehtësinë dhe shtoni dy shishet e verës.

Lëreni verën me nxehtësi të ulët për rreth 5 minuta .

Tani ju ngelet vetëm ta ndani me të tjerë dhe ta shijoni!

Previous articleKë po paralajmëron Paolo Fox?Parashikimi për sot!
Next articleE pini kafen të ëmbël apo të hidhur?Çfarë tregon preferenca që keni për ju?