Pesë ushqime që e bëjnë lëkurën të lumtur

Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla janë të pasura me beta karoten dhe me vitamina A dhe C. Ato janë të pasura me biotin e cila stimulon rritjen e flokëve. 

Bajamet

Ato janë të pasura me vitaminë E. Ky ushqim është një antioksidant për lëkurën. Gjithashtu është provuar se vitamina E ndalon plakjen.

Ananasi

Ky frut do t’jua bëjë lëkurën të duket shkëlqyeshëm. Ananasi i bën mirë lëkurës duke përmirësuar tretjen, pakëson inflamacionin dhe eliminon toksinat nga trupi.

Fiq

Ky frut ndihmon trupin të eliminojë toksinat dhe mykun të cilat parandalojnë lëndët ushqyese të rëndësishme të kalojnë në lëkurë. Sugjerohet të konsumoni vetëm pak gjatë ditës sepse janë të pasura me shumë sheqer. 

Previous articleTë mirat dhe të këqijat e bërjes së thonjve me xhel
Next articleNëntori një muaj shumë misterioz.Paolo Fox tregon të gjitha detajet