Historia e Shtëpisë së Modës Balenciaga, që ju dha jeta e dytë nga stilistja gjeorgjiane Demna Gvasalia

Ndoshta edhe ata që nuk janë të lidhur me modën dinë për këtë emër marke. Sot, kur dëgjojnë Balenciaga, shumë njerëz e lidhin emrin me atlete, bluza me përmasa të mëdha dhe atribute të tjera të modës të veshjet moderne. Dikush mund të krijojë përshtypjen se kjo është një markë e re që sapo u shfaq në jetën tonë relativisht kohët e fundit dhe mori vendndodhjen e saj menjëherë. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë. Themeluesi i kësaj shtëpie të modës, Cristóbal Balenciaga, lindi në shekullin e 19-të dhe ai konsiderohej si një nga dizenjuesit kryesorë që admiroheshin nga Christian Dior dhe Coco Chanel.

•Cristóbal Balenciaga lindi në Spanjë në 21 Janar 1895, saktësisht 10 vjet para lindjes së Christian Dior. Kështu, këta 2 gjeni të botës së modës kanë lindur në të njëjtën ditë, por me një diferencë 10-vjeçare.

•Ai u rrit në një qytet të vogël të quajtur Getaria. Babai i tij ishte një peshkatar i thjeshtë, nëna e tij ishte një rrobaqepëse. Kur Cristóbal ishte ende fëmijë, babai i tij ndërroi jetë dhe familja e tij u përball me kohë të vështira. Projektuesi i ardhshëm do të kalonte shumë kohë me nënën e tij dhe duke bërë kështu ai mësoi se si të qepte në moshë të re. Në moshën 12 vjeç, Balenciaga filloi të punonte si nxënës për një rrobaqepës.

•Kur ishte adoleshent, një nga gratë më të fuqishme të qytetit, Marchioness de Casa Torres, u bë klientja dhe mbrojtësja e tij. Ajo e dërgoi të riun në Madrid ku ai mori një arsim zyrtar në rrobaqepësi. Kjo do të thoshte që Balenciaga ishte një nga të paktët couturiers në botën e modës që jo vetëm që mund të projektonte rroba, por edhe të bënte modele, të qepte, etj.

•Cristóbal shpejt u bë i suksesshëm në Spanjë. Ai hapi butikun e tij në 1919 dhe anëtarët e familjes mbretërore Spanjolle ishin të pranishëm në mesin e klientëve të tij. Sidoqoftë, pas luftës civile, ai duhej të transferohej në Paris. Menjëherë pas kësaj, ai hapi shtëpinë e tij Paris Couture Haute Couture.

•Koleksioni i tij i parë, i frymëzuar nga Rilindja në Spanjë, u bë menjëherë i suksesshëm në Francë. Nga rruga, ishte ai që prezantoi detajet baske në një skaj në bel, i cili përdoret edhe sot. Megjithëse një baskë është një detaj shumë tradicional spanjoll, ishte Cristóbal ai që e rregulloi atë për t’iu përshtatur gardërobës së fashionistas të atyre kohërave.

•Talenti i stilistit u shpalos plotësisht në vitet ’50. Kjo ishte koha e përparimeve dhe fitoreve të tij krijuese. Më vonë kjo periudhë do të përfundojë të quhet “revolucioni i Balenciaga”. Në vitin 1947, Christian Dior prezantoi në modë siluetën “vështrim të ri” duke krijuar imazhin e një “gruaje të përsosur” me bel të hollë, ije elegante dhe shpatulla të brishta. Sidoqoftë, projektuesi spanjoll vendosi ta thyejë këtë trend dhe shkoi në rrugën e tij.

•Në vitin 1951, Cristóbal Balenciaga kishte ndryshuar në mënyrë drastike siluetën e një gruaje. Ai hoqi belin në fustanet e tij dhe zgjeroi vijën e shpatullave. Me sa u tha, ai krijoi një siluetë të re për gratë, duke e bërë atë më komode dhe më të lirë, por gjithsesi ajo ruante elementet e hirit dhe elegancës. Në vitin 1955, ai zhvilloi veshjen tunike e cila u bë një artikull shumë i njohur për veshjet, dhe më vonë u shndërrua në një veshje kimike. Për më tepër, ekspertët e quajtën manipulimin e vijës së belit një nga kontributet më të mëdha të Balenciaga në zhvillimin e modës.

•Në vitin 1957, projektuesi kishte një konflikt me shtypin. Gjëja është, ai tregoi koleksionin e tij për shtypin e modës një ditë para datës së dorëzimit me pakicë të veshjeve, jo 4 javë më parë siç kishin deklaruar rregullat midis stilistëve të asaj kohe. Duke bërë këtë, Cristóbal donte të shmangte që dikush të kopjonte modelet e tij. Gazetarët kundërshtuan këtë vendim, por Balenciaga ishte i prerë dhe ndoqi këtë rregull për 10 vitet e ardhshme. Balenciaga u mbështet gjithashtu nga i mbrojturi i tij, Hubert de Givenchy.

•Ndryshe nga shumica e kolegëve të tij dizajnerë, Balenciaga është përpjekur gjithmonë të shmangë zhurmën rreth emrit të tij – ai kurrë nuk u përkul në fund të shfaqjeve të tij dhe dha vetëm një intervistë të plotë në 1971.

Ky mjeshtër i modës i dha shumë gjëra kult kësaj bote. Këtu janë vetëm disa prej tyre: fustani i çantës, fustani i zarfit, fustani i kukullës, fustani voluminoz i fshikëzës. Sidoqoftë, në atë kohë, shumë nga idetë e tij u kopjuan në mënyrë të përsëritur nga konkurrentët pas largimit të tij.

Gjithashtu, Balenciaga ishte ai që doli me uniformën për stjuardesat e Air France në 1968. Ata madje janë quajtur stjuardesat më elegant të të gjitha kohërave. Uniformat ishin bërë në blu dhe të bardhë.

•Ata thonë se kur shtëpia e modës së modës së lartë të Cristóbal u mbyll, tifozja e tij e zjarrtë, shoqja e famshme Mona Bismarck kaloi 3 ditë e mbyllur në dhomën e saj të hotelit, duke mbajtur zi për humbjen e projektuesit të saj të preferuar.

Projektuesi paraqiti punën e tij të fundit jo shumë kohë para vdekjes së tij. Pavarësisht nga mbyllja e shtëpisë së modës, Cristóbal ra dakord të krijonte një fustan martese për mbesën e Francisco Franco – María del Carmen Martínez-Bordiú.

Mjeshtri ndërroi jetë në 1972 në moshën 77 vjeç – ndoshta, ai nuk mund të jetonte gjatë pa couture e tij të dashur të lartë. Ditën e vdekjes së tij, revista Women’s Wear Daily u botua me titullin “Mbreti ka vdekur”. Shtëpia e modës Balenciaga mbeti e mbyllur deri në 1986.

Për disa vjet, dizajnerë të ndryshëm janë përpjekur ta kthejnë shtëpinë në lavdinë e saj të dikurshme. Në vitin 1992, Shtëpia e Balenciaga projektoi rroba për atletët francezë për t’u veshur gjatë Lojërave Olimpike Verore. Në vitin 1997, Nicolas Ghesquière, nxënësi i Jean-Paul Gaultier, u bë kreu i projektuesit të kompanisë.

Në vitin 2007, shtëpia e modës prezantoi sendin e veshjeve të kultit të njohur si dollakë “robot” që përbëhej nga qindra copa të materialit vezullues. Në të njëjtin vit, këngëtarja Beyoncé i veshi ato gjatë performancës së saj në BET Awards.

•Në vitin 2012, Nicolas Ghesquière u zëvendësua nga projektuesi Alexander Wang, por ai qëndroi në këtë pozicion vetëm për 3 vjet. Më në fund, në 2015, Demna Gvasalia, e cila i dha një jetë të dytë shtëpisë së modës, u bë drejtoresha e re krijuese e markës.

Demna lindi në Gjeorgji në vitin 1981. Kur ishte 12 vjeç, familja e tij u transferua në Dusseldorf, Gjermani. Më vonë ai studioi ekonomi ndërkombëtare në Universitetin Shtetëror të Tbilisi dhe më vonë ndoqi Akademinë Mbretërore të Arteve të Bukura në Antwerpen, ku u diplomua me një Master në Dizajn të Modës.

•Nga shfaqja e parë e Demna, Balenciaga u bë një nga markat më të diskutuara. Ai u bë i njohur si midis të rinjve në stilin nëntokësor ashtu edhe midis të famshëmve dhe modës. Njerëz të famshëm si Kanye West, Kylie Jenner dhe Bella Hadid veshin rroba të krijuara prej tij.

Gjithashtu, Demna u bë një nga disenjatorët e preferuar të aktores ruse Renata Litvinova. Jo vetëm që ajo u bë shoqja e saj, por ajo gjithashtu u bë një nga promovuesit e markës. Ajo madje ndryshoi stilin e saj magjepsës. Në shfaqjen pranverë-verë 2020, fansat panë yllin në një imazh krejtësisht atipik për të. Ajo u shfaq në pistë pa makijazhin e saj të zakonshëm dhe me një kapuç të zi të lirshëm, i cili nuk i theksonte aspak formën e saj.

•Sot, shumë pak njerëz lidhin shtëpinë e modës Balenciaga me themeluesin e saj. Por e mira është që biznesi i Cristóbal ka vazhduar të lulëzojë dhe ende po përcakton tendencat. Mbi të gjitha, kjo ka rëndësi.

Previous articleSinjalet që njerëzit nuk e respektojnë veten dhe i lënë të tjerët të luajnë me pasiguritë e tyre
Next articleGjërat që NUK duhet të bëni pasi të digjeni nga dielli