“Greva e urisë” rigjeneron sistemin imunitar.Si?

“Greva e urisë ‘detyron’ qelizat staminale që të prodhojnë rruaza të bardha të reja, pra praktikisht rinovojnë gjithë sistemin tonë imunitar dhe jo vetëm kaq.

Një tjetër lajm i mirë është se gjatë kësaj periudhe organizmi ka flakur tutje pjesët e sistemit tonë imunitar që mund të kenë qenë të dëmtuara”- thotë Valter Longo, profesor i Shkencës së Biologjisë në Universitetin e Kalifornias dhe udhëheqës i studimit në fjalë.

Grupi i shkencëtarëve këshillojnë që greva e urisë për rigjenerimin sistemit imunitar të mbahet nga dy deri në katër ditë çdo gjashtë muaj.

Previous article“Vaksinimi u bë si sallatë ruse”,Tritan Shehu përplasje të fortë me Manastirliun në Kuvend
Next articlePse disa femra refuzojnë partnerin në shtrat?E fundit është shqetësuese