Gjërat që NUK duhet të bëni pasi të digjeni nga dielli

1. Përdorimi i aloe verës me aditivë

Megjithëse aloe mund të ndihmojë në qetësimin e skuqjes, duhet t’i kushtoni vëmendje llojit të xhelit të aloes që po aplikoni në lëkurën tuaj. Disa përbërës artificialë, të tillë si benzokaina ose lidokaina, mund të përkeqësojnë acarimin dhe të bëjnë që lëkura juaj të kruhet edhe më shumë. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e hidratuesve të pastër të aloe për të trajtuar lëkurën e dëmtuar nga dielli.

2.Të pish kafe

Djegiet nga dielli shpesh shkaktojnë dhimbje koke, dhe ndërsa një filxhan kafe mund të duket sikur do ta bëjë të zhduket, në të vërtetë do t’ju bëjë të ndiheni më keq. Qëndrimi në diell për një kohë të gjatë bën që të dehidroheni, dhe pirja e shumë uji është thelbësore për të zëvendësuar lëngjet e humbura të trupit. Për shkak se kafeina është një diuretik, ajo ju bën të shkoni në banjë më shpesh dhe bën që trupi juaj të humbasë edhe më shumë lëngje dhe minerale thelbësore.

3.Mbulimi i saj me Make up

Mund të jetë joshëse të mbuloni një djegie nga dielli me përbërje, por ashtu si veshjet e ngushta, nuk do ta lejojë lëkurën tuaj të marrë frymë. Nëse absolutisht duhet të vini pudrën, sigurohuni që të shmangni produktet e rënda dhe të përdorni furça të buta për ta aplikuar. Specialistët e kujdesit për lëkurën gjithashtu rekomandojnë të punoni me sfungjer të lagur, pasi ato janë më të butë për lëkurën.

4.Të pish lëng portokalli

Ndërsa pijet agrume janë të pasura me antioksidantë, ato gjithashtu mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës. Ju nuk do të duhet të hiqni dorë nga pirja e lëngut të portokallit, thjesht sigurohuni që të aplikoni më shumë kremë dielli dhe të qëndroni larg rrezeve të diellit pasi të keni pirë shumë prej tij.

Previous articleHistoria e Shtëpisë së Modës Balenciaga, që ju dha jeta e dytë nga stilistja gjeorgjiane Demna Gvasalia
Next articleCilat janë shkaqet e lëkurës së pulës dhe 6 mënyra për të shpëtuar