Fakte të çuditshme për Portugalinë, vendi që ndihmon qytetarët e tyre t’ju vendosin emra të porsalindurve

1-Ata hanë darkë jo më herët se ora 20:00.

Portugezëve u pëlqen të hanë vonë. Vakti i fundit i ditës zhvillohet nga ora 20:00 deri në 22:00. Edhe restorantet hapen vetëm në këtë kohë, në orën 7 pasdite. Orën e parë që janë hapur, normalisht janë bosh.

Vendasit hanë mëngjes në orën 8 të mëngjesit, drekën rreth orës 1 pasdite dhe shijojnë ushqime gjatë ditës.

2-Pjesa më e madhe e ëmbëlsirave vendase janë bërë nga të verdha vezësh

Ekziston një larmi e madhe ëmbëlsirash të bëra nga të verdhat e vezëve në Portugali. Të verdhat i shtohen brumit, mbushjeve dhe madje hahen të ëmbëlsuara si një pjatë e veçantë.

Në një kohë, të bardhat e vezëve u përdorën gjerësisht për qëllime shtëpiake, siç është filtrimi. Të bardhat iu shtuan pijeve dhe ato u bashkuan me grimca të panevojshme dhe u vendosën në fund. Ishte shumë e shtrenjtë për murgeshat, murgjit dhe fretërit të hiqnin të verdhat e papërdorura, dhe kjo është arsyeja pse ata dolën me receta të shumta që përmbajnë këtë përbërës unik.

3-Vendasit acarohen kur dikush ha në lëvizje.

Njerëzit vendas shpesh mund të ndihen të fyer kur shohin një person që ecën duke konsumuar ushqim në lëvizje. Ushqimi këtu është një ritual i shenjtë dhe pjatat duhet të hahen në një pozitë të ulur, ngadalë. Sigurisht, sportelet e rrugëve me ushqim të shpejtë janë rreth, por është e zakonshme të gjesh një vend komod për të ngrënë produktet e blera atje. Konsumimi i ushqimit në lëvizje konsiderohet një shenjë e sjelljeve të këqija në Portugali.

4-Ky vend besohet të ketë restorantin më të bukur të McDonald’s.

Sipas udhëtarëve, restoranti më i bukur i zinxhirit më të njohur të ushqimit të shpejtë në botë është në Porto. Ndodhet në një ndërtesë të vjetër me një brendshme që përmban elemente të ruajtura të artit-deko, si llambadarë kristali, relievet dhe dritaret shumëngjyrëshe të qelqit me njolla të bëra nga artistë të talentuar. Njerëzit vendas e quajnë atë “McDonald’s perandorake”.

5-Është e lehtë të kalosh një lëvozhgë bananeje në prag të Krishtlindjeve sepse të gjithë  hanë banane.

Më 24 dhjetor, mijëra njerëz mblidhen në qytetin portugez të Braga për t’i bërë haraç traditës së quajtur “Bananeiro”. Në këtë kohë, disa orë para darkës familjare të Krishtlindjeve, banorët dhe mysafirët e qytetit festojnë fillimin e festës duke ngrënë një banane dhe duke e vazhduar me një pije.

6-Shteti ndihmon në dhënien e emrave të porsalindurve.

Vendi ka lista të emrave të lejuar dhe të ndaluar që janë miratuar në nivelin legjislativ. Lista e parë përfshin emra portugezë, pasi ato ndihmojnë vendin të ruajë identitetin e tij. Lista e emrave të ndaluar ka një sërë emrash nga kulturat popullore, të tilla si Ben-Hur, Nirvana dhe Hendrix.

Nëse prindërit vendosin ta quajnë fëmijën e tyre, duke injoruar listën e emrave të lejuar, autoritetet shtetërore duhet të japin dritën jeshile. Sidoqoftë, ka edhe arsye për refuzim – ato mund të jenë emra që nuk tingëllojnë sikur janë nga Portugalia ose nuk korrespondojnë me gjininë e foshnjës, dhe kjo e vë personin në një situatë të keqe

Previous articleArsyet pse gjyshet nuk duhet të rrisin fëmijët tuaj
Next articleNjë studim tregon se jemi bërë më pak të vëmendshëm dhe kjo mund të jetë një shenjë e mirë