Cilat janë shkaqet e lëkurës së pulës dhe 6 mënyra për të shpëtuar

1. Ju nuk po hani mjaftueshëm yndyrë.

Kur jeni duke u përpjekur të hiqni kilogramë të tepërt, gjëja e parë që shpesh dëshironi të hiqni nga dieta juaj është yndyra. Por në realitet, eliminimi i yndyrnave të shëndetshme mund të bëjë që të shtoni peshë dhe mund të përkeqësojë disa gjendje të lëkurës. Kur trupi juaj nuk po merr mjaftueshëm acide yndyrore thelbësore omega 3 dhe omega 6, mund të kontribuojë në inflamacion të lëkurës, duke i bërë ato gunga të bezdisshme më të dukshme.

Çfarë të bëni: Provoni të hani më shumë ushqime që janë të pasura me acide yndyrore. Nutricionistët rekomandojnë përfshirjen e peshkut të egër (jo të fermës) dhe vezëve të rritura në kullota në dietën tuaj.

2. Po përdorni pastrime të ashpra të trupit.

Ndërsa shtresimi ditor mund të ndihmojë në zbutjen e lëkurës së pulës, pastrimet e ashpra të trupit mund të përkeqësojnë gjendjen ekzistuese. Grimcat e përafërta në pastrime mund të irritojnë lëkurën, duke shkaktuar kruarje dhe lëvozhgë.

Çfarë të bëni në vend të kësaj: Në vend që të përdorni pastrime me grimca të mëdha, në formë të parregullt, provoni të masazhoni butësisht lëkurën tuaj me një sfungjer të butë.

3. Po bëni dushe të nxehta.

Edhe pse dushet e nxehta nuk do të shkaktojnë gunga në lëkurën tuaj, të qenit në ujë të nxehtë për një kohë të gjatë mund ta përkeqësojë gjendjen. Dushi për një kohë të gjatë largon vajrat natyralë nga lëkura juaj, duke e lënë atë të thatë dhe të irrituar.

Çfarë të bëni : Bëni banja të shkurtra dhe të ngrohta dhe butësisht lyejeni lëkurën tuaj për të parandaluar acarimin e mëtejshëm.

4. Ju mund të hani shumë bulmet.

Shumica prej nesh nuk mund ta imagjinojë një ditë pa një filxhan kafe me qumësht ose krem, por produktet e qumështit shpesh shkaktojnë ndjeshmëri ushqimore dhe mund të kontribuojnë në disa kushte të pakëndshme, duke përfshirë lëkurën e pulës. Shumë njerëz zhvillojnë një intolerancë ndaj një proteine ​​të gjetur në qumështore me kalimin e kohës, e cila mund të çojë në acarim të lëkurës, puçrra dhe keratosis pilaris.

Çfarë të bëni në vend të kësaj: Lajmi i mirë është se nuk do të duhet të prerë produktet e qumështit nga dieta juaj për të luftuar lëkurën e pulës. Thjesht provoni t’i eliminoni për të paktën 6 javë për të parë nëse gjendja përmirësohet.

5. Po përdorni sapunë të parfumuar.

Për shkak se lëkura e pulës shkaktohet nga grumbullimi i keratinës në pore, produktet komedogjene të kujdesit të lëkurës mund ta përkeqësojnë atë. Sapuni juaj i preferuar mund të ketë erë si një kopsht me trëndafila, por ka shumë të ngjarë që përmban aditivë artificialë që mund të bllokojnë poret tuaja dhe të çojnë në pezmatim të lëkurës.

Çfarë të bëni në vend të kësaj: Zgjidhni produkte të butë, hipoalergjik të lëkurës që nuk do të irritojnë lëkurën e ndjeshme.

6. Ju keni veshur rroba të ngushta.

Veshja e rrobave të papërshtatshme nuk është e mirë për shëndetin tuaj për shumë arsye, dhe ndër komplikime të tjera, mund të përkeqësojë skuqjen e lëkurës së pulës. Rrobat e ngushta nuk e lënë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe mund të shkaktojë fërkime që çojnë në acarim të mëtejshëm të lëkurës.

Çfarë të bëni : Merrni parasysh rrobat më të lira të bëra nga pëlhura miqësore me lëkurën, të tilla si pambuku organik.

Previous articleGjërat që NUK duhet të bëni pasi të digjeni nga dielli
Next articleFotoja qe zgjodhi Turjan Hysko per te uruar Orinda Huten ne 4 vjetorin e marteses do t’u shkrije se qeshuri!