Çfarë është dhe si të bëni karamele Dalgona nga ‘Squid Game’ të Netflix

•Biskotat Dalgona në të vërtetë nuk janë aspak biskota. Dalgona është një ëmbëlsirë e Koresë së Jugut që shpesh quhet krem ​​mjalti ose ppopgi. Është bërë pothuajse tërësisht nga sheqeri i karamelizuar i përzier për një qëndrueshmëri të ajrosur dhe një pamje të ngjashme me dellin e mjaltit.

•Sot, dalgona shpesh shitet në rrugë në zona të caktuara të Koresë së Jugut, të tilla si Myeongdong. Por së pari u bë e njohur pas Luftës Koreane. Ushtarët amerikanë shpesh i shpërndanin ëmbëlsirat fëmijëve jashtë shtetit, por disa prindër nuk mund t’i përballonin ato karamele sapo të mbaronte lufta. Pra, u krijua zëvendësuesi i përballueshëm, i ngjashëm me sheqerkat.

•Në Squid Game, dalgona përdoret në një lojë tradicionale ku një lojtar duhet të thyejë skajet e jashtme të karameleve duke ruajtur formën e brendshme. Mund të tingëllojë e lehtë, por karamelet janë super delikate pasi në thelb janë vetëm sheqer. Dhe sigurisht, kostoja e humbjes është vdekja, kështu që aksionet janë aq të larta sa mund të jenë.

-Si ta përgatisim?

Hapi 1: Ngroheni sheqerin në një zjarr të ulët derisa të fillojë të shkrihet dhe karamelizohet. Përzieni sheqerin derisa të shkrihet në mënyrë që të mos ngjitet dhe të digjet.

Hapi 2: Shtoni një majë sode buke dhe rrihni përzierjen derisa të bëhet e trashë dhe e shkumëzuar, ashtu si kafja dalgona.

Hapi 3: Derdhni përzierjen në një fletë pjekje dhe rrafshojini ato me ndonjë objekt të lëmuar dhe të sheshtë, si fundi i një tigani psh.

Pasi karamelet të formohen të rrumbullakta, shtypeni  me formën e dëshiruar  dhe lërini karamelet të ngurtësohen.

Tani je gati për të parë nëse do jetonit apo jo në Squid Game.

Previous articleTetë çudira nëpër shkolla që janë tërësisht normale në disa vende
Next articleMc Kresha në pritje të fëmijës që do ta bëj baba për herë të dytë