Pas Leonardo Di Caprio, kengetarja e njohur behet pjese e fushates ne mbrojtjen e Vjoses

2 vite më parë

Pas aktorit të njohur Leonardo Di Caprio për të mos ndërtuar hecin e Kalivaçit në Vjosë, ka reaguar edhe këngëtarja me famë botërore Ellie Goulding.

Ajo ka postuar një video në rrjetet e saj sociale nga fondacioni “Blue Heart” teksa shkruan se këto ndërtime të dëmtonin kultura të shumta dhe të larmishme të rajonit.

Më herët kësaj nisme i është bashkuar aktori Leonardo Di Caprio i cili ka postuar dy video në profilin e tij në Instagram ku dhe shprehet kundër t ndërtimit të hidrocentraleve në Vjosë.

Postimi i këngëtares:

Gjithçka që bëjmë ka një ndikim tek njerëzit dhe planetin.Industria e veshjeve është një nga shkelësit më të këqij të abuzimeve të punës dhe ndotjes që nxit krizën e klimës. Nuk ka pse të jetë kështu.

Patagonia synon të përdorë burimet që ata kanë zërin e tyre, biznesin e tyre dhe komunitetin e tyre për të bërë diçka në lidhje me krizën tonë të klimës. Nga mbështetja e të rinjve që luftojnë kundër naftës, deri në padi ndaj ish-presidentit amerikan, Patagonia ndërmerr veprime mbi çështjet më të ngutshme mjedisore me të cilat përballet bota jonë.

@patagoniaeurope ka përdorur zërin e tyre në ‘Blue Heart’ një film që synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik. Shtëpia e disa prej lumenjve të fundit të egër në Evropë dhe megjithatë ata janë nën kërcënim nga më shumë se 3,000 zhvillime të propozuara të hidrocentraleve të cilat do të shkatërronin jo vetëm zona të mëdha të habitatit natyror të paprekur më parë, por edhe kulturat e shumta dhe të larmishme të rajonit. Një film i dytë për këtë çështje mjedisore do të lançohet në kanalet e Patagonia Europe në muajt e ardhshëm.

newsbomb

Të ngjashme