Nuk pranohet ne Festivalin e RTSH-se, plas sherri mes Mentor Hazirit dhe Alban Ramosaj

6 muaj më parë

Diten e djeshme ka dale lista me emrat e kengetareve qe do te marrin pjese ne Festivalin e Kenges ne RTSH. Pas kesaj kengetari Mentor Haziri ka reaguar nepermjet nje postimi ne Facebook ku shkruan:

Deklarate lidhur me Festivalin e RTSH se !

Kenga ime e re e shkruar nga une dhe e orkestruar nga profesioniste te muzikes nga Irlanda nuk pranua ne FEST RTSH pa dhene asnje arsye te vetme ! Ne te kaluaren ma kane thene qe eshte festival i ndyte e i zhytun ne korrupsion ku kenga shitet me pazare neper koridore shume kohe para – kurre skam besu sepse jam rrit duke pa ate Festival me kengetare te vjeter e ikona te asaj kohe. Sot fatkeqesisht e vertetova kete te keqe dhe poashtu vertetova se ai Festival si don shqiptaret nga Kosova aty sepse bejne konkurencen. Asnje nga Kosova nuk eshte konkurent atyy kete vit, po bash ketu dua te nderlidhem. Nje gje dua te potencoj qe Kosovarja Rona Nishliu ja u zbardhi fytyren ne Eurovizion dhe sot performanca dhe kanga e saj KOSOVARE degjohet ende neper bote dhe eshte kange historike e Eurovizionit. Marre ju qofte juve – Komisioni i turpit Ardit Gjebrea, Elton Deda, Klodian Cafoku, Marjan Deda, Zefina Hasani, Arta Marku, Redi Treni – qe u frikesuat aq shume
nga nje shqiptar i Kosoves sa qe nuk ja dhatë mundesine as te garoj me te theret sepse jeni mesuar me festivale orgjish playbacku gje qe fatkeqesisht une se bej dot por kendoj live,
dhe mos harroni shume shpejt ne Kosove bahet Festivali i cili perfaqeson Kosoven ne Eurosong. Dhe ju do humbni shume nga artistet kosovare te cilet qe nga viti 2000 sollen Pop-in Rock – un Hip Hopin Jazz in e Funk un ne muziken e Shqiperise.
Kjo kange do vije se shpejti me videoklip dhe e shihni arsyen pse keta nuk e pranuan sepse frikesohen nga e mira nga origjinalja nga muzika e vertete prandaj. Turp amatera.

Fill pas kesaj, ka reaguar nje nder konkurrentet e Festivalit, Alban Ramosaj i cili komenton:

Mentor, ne fakt jam une nga Kosova, specifikisht nga Llapashtica e poshtme e Podujeves dhe jam konkurrent sivjet ne FIK. 😂
Fakti qe komentoj eshte se 1. po nxit ndarje, helm dhe urrejtje midis “dy kombeve” qe ne fakt ne jemi nje dhe komentet e tua jan te pavenda. E ndjej te detyrueshme te jap mendimin tim dukeqene se jo kot e gezoj emrin “Alban” jam krenar per gjakun qe kam dhe historine qe mbartim ne venat tona, dhe me vjen turp qe lexoj nga ty keto fjale.
Dhe 2. Fakti qe nuk je pranuar duhet te kete arsye, me sa di une (nuk kam asnje kontakt me askend aty brenda, por me llafe dhe te degjuar) nuk lejohen kredite nga te huaj pershembull kompozitor, orkestrues, etj. s’jam i sigurt per kte te fundit, por sidoqofte e vetmja gje amatoreske ketu, eshte reagimi yt.
Me vjen keq qe po ndan kete ane tenden me publikun dhe po jeb kte shembull per ata x ndjekes dhe fansa qe ke.
E sikur te mos mjaftonte Mentori ka hedhur akuza te renda kundrejt tij, e pra mesa duket kane filluar hatermbetjet e para sic ndodh rendom mes artisteve ne te tilla raste!

Alban
ta uroj vendin e pare e kam qejf te shkelqesh kudo qe shkon thellesisht ta uroj dhe ta them sinqerisht, perndryshe kenga duhet te jete e shkruar nga artiste shqiptar me tekst e muzike gje qe edhte totalisht e shkruar – kjo e konfirmuar kyr bera hyrjen dhe isha OK nga stafi ne RTSH dmth tekst e muzike nga une kurse mund ta orkestrosh edhe ne Afrike po deshe. Por zgjedhja kur u be ishte me mire ta eliminonim Mentorin –
konkurence qe ne fillim se pastaj skemi cka me i ba.
Se dyti ti jeton qe shume e shume vite ne Tirane dhe ke pasaporte Shqiptare je tani shqiptar me letra.
Kjo mozgjedhja ime eshte me se e qellimshme dhe shume mire e planifikuar edhe ti kete e di shume mire – bile me mire se une.
Kurse per ndarjen you not to worry e di me mire se ti sepse duhet nje artist qe tu a thote troq atij stafi te rtsh – se qe mendojne se perulin artiste ne kete menyre. Nuk me ik mua ky mashtrim ashtu sic mendonin ata. Perndryshe ty veq suksese Albanito

Të ngjashme