Kryefjala Logo

Lajm i trishtë për artin shqiptar, largohet nga jeta artistja e njohur

9 Qershor, 2022 | 2:09 pm

Një lajm i zi për artin shqiptar. Është ndarë nga jeta,  akrobatja e njohur e cirkun shqiptar, Vitore Sallaku. Ajo ishte një nga pionieret e cirkut shqiptar e specualizuar në Kinë.
Së bashku me bashkëshortin e saj, Skënder Sallaku, ishin artistët më në zë të vendit. Skënder Sallaku ishte aktor dhe komedian i estradës së Tiranës, i cili ndërroi jetë në vitin 2014.

CA1E00B8 8D40 4597 9258 E51A6585CB4E

Vitore Sallaku mbylli sytë pa bërë shumë bujë.Ajo ishte vajza e profesorit Lorenc Rasha, i cili u pushkatua në kohën e diktaturës. Sallaku shkëlqeu në për më shumë se 35 vite në skenë, pasi numrat e saj kanë qenë të jashtëzakonshme.

Të ngjashme