Kryefjala Logo

Kush ishte Mathew Perry?! Fakte interesante rreth jetës së tij…

29 Tetor, 2023 | 8:23 am

-Fituesi i Çmimit të Guild-it të Aktorëve të Ekranit, i cili u bë një emër i njohur si Chandler Bing në serialin televiziv NBC “Friends”, lindi në Williamstown, Massachusetts në vitin 1969.

-Nëna e tij, Suzanne Marie Morrison, punonte si gazetare kanadeze, e cila më parë shërbeu si sekretare shtypi e ish-kryeministrit kanadez Pierre Trudeau dhe u nda nga babai i tij para ditëlindjes së tij të parë.

-Perry shkoi në Shkollën Publike Rockcliffe Park, së bashku me kryeministrin e ardhshëm kanadez Justin Trudeau, përpara se të shkonte në Kolegjin Ashbury.

-Matthew Perry  portretizoi në mënyrë të famshme rolin e Chandler Bing midis 1994 dhe 2004.

-Çmimin e tij të parë të “Screen Actors Guild” e mori në vitin në 1996, për rolin e tij në Friends.

-Në vitin 1999, kasti i Friends ishte në krye të botës ndërsa promovuan sezonin e tyre të gjashtë.

-Ai pati një histori të shkurtër dashurie me aktoren Julia Roberts, pasi ajo u bë pjesë e “Friends” në mesin e viteve 1990 dhe ata përfundimisht u ndanë pas dy muajsh takim.

-Përveç roleve në komedi, ai u shfaq në drama, si me rolin e Matthew Albie.

Ylli i kinemasë u pa në ekran në 22 prill të vitit 2023 teksa promovonte librin e tij me kujtime, ku ndau me publikun historinë e tij të maturisë, famës dhe varësisë ndaj lëndëve narkotike.

 

IMG 8561 1

Të ngjashme