Kush është Klaudio Nika,banori më i ri i Big Brother Vip?

1 vit më parë

Klaudio Nika është tërhequr gjithmonë nga Oqeani që kur ishte fëmijë, ai filloi të praktikonte surfing në moshën 6-vjeçare dhe më vonë u inkurajua nga vëllai i tij Leonard në 2009-tën për t’u ngjitur në një bord SUP në Romë.

Pas argëtimit, stërvitjes dhe garave, Klaudio filloi të udhëtonte në gara të ndryshme në moshën 14-vjeçare, ku do të arrinte tituj kombëtarë dhe evropianë.

Në vitet e mëvonshme nga 2016 deri në 2021, Klaudio është trajnuar në Portugali – Cascais dhe Peniche – me vëllain e tij .

Së bashku në vitin 2020, ata themeluan “Nika Paddle Surf Camp”  qendra stërvitore SUP me performancë të lartë që tërheq atletët aspirues në mbarë botën. Ai tani është një kampion bote dhe realizon një nga ëndrrat e tij, por nuk po planifikon të ndalojë së ndjekuri medaljet dhe të përfaqësojë Starboard dhe Italinë në skenën botërore.

Çmimet e fituara:

ISA Worlds 2019: Medalje e Artë

– ICF Worlds 2019: Medalje argjendi

– Kampion i Italisë 2018

– APP London Sprint 2019: Medalje Argjendi dhe e katërta në përgjithësi

– APP Paris Sprint Pool 2018: Vendi i 3-të

– Euro Tour Namur 2019: Vendi i parë

– Euro Tour Munich 2019: Vendi i parë

E ndan jetën mes Romës dhe Portugalisë.

Të ngjashme