Kryefjala Logo

Skandalet më të mëdha mbretërore në të cilat është përfshirë mbreti Charles

6 Maj, 2023 | 1:39 pm

Mbreti Charles mund të ketë pasuar nënën e tij, Mbretëreshën Elizabeth II, pas vdekjes së saj në shtator 2022, por kurorëzimi i tij më 6 maj shënon kurorëzimin e tij të parë zyrtar si monarku i parë mashkull britanik në më shumë se shtatë dekada.
Skandalet më të famshme të tij?

•Lidhja e mbretit Charles me Camilla Parker Bowles.

Përpara se Mbreti Charles të martohej me Princeshën Diana, thuhej se ai ishte i dashuruar me Camilla Parker Bowles.
Të dy nuk përfunduan duke u martuar, sepse Charles nuk i propozoi, sipas ABC News.
Camilla përfundoi duke u martuar me burrin e saj të parë, Andrew Parker Bowles, dhe të dy krijuan një familje së bashku.
Dhe ndërsa Princi i atëhershëm i Uellsit përfundoi duke rënë në dashuri me të renë Diana Spencer, ai gjithmonë dukej se mbante një qiri për Camilla.
Në fakt, kur Charles dhe Diana ishin në muajin e mjaltit, ai nuk mund të ndalonte së menduari për ish-in e tij. Reader’s Digest raportoi se ai telefonoi Camilla sa herë që mundi.
Ai gjithashtu mbante mansheta që i ishin dhuruar më parë nga Camilla – gjë që nuk e bëri të lumtur gruan e tij të re.

“Ishim tre prej nesh në këtë martesë, kështu që ishte pak e mbushur me njerëz”, tha Diana në një intervistë të vitit 1995 me BBC.
Në vitin 1986, pesë vjet pas dasmës së Charles dhe Dianës, ai dhe Camilla filluan të kishin një lidhje, sipas revistës People. Vite më vonë, në 1992, Charles dhe Diana u ndanë. Charles më vonë do të konfirmonte se ai ishte takuar me Camilla-n ndërsa ishte i martuar me Dianën.

•Fondi i Bamirësisë së Princit të Uellsit u akuzua se kishte pranuar më shumë se 1 milion dollarë nga familja e Osama bin Ladenit.

Në korrik 2022, Sunday Times raportoi se Mbreti Charles kishte pranuar një donacion prej 1.2 milionë dollarësh për Fondin Bamirës të Princit të Uellsit në vitin 2013.

Ndërsa mbledhja e fondeve për bamirësi është një pjesë e madhe e asaj që familja mbretërore synon të bëjë, ky donacion i veçantë u tha se ishte nga familja e Osama bin Ladenit. Sipas raportit, Clarence House tha se paratë nuk ishin kërkuar nga mbreti i ardhshëm i Anglisë.

•Ka pasur një ose dy fëmijë të tjerë .

Ndoshta çuditërisht, ka pasur disa njerëz që kanë dalë për të pohuar se Mbreti Charles ka një ose dy fëmijë të tjerë .

Në shtator 2022, për shembull, një burrë australian me emrin Simon Charles Dorante-Day pretendoi se ai ishte fëmija ilegal i Charles dhe Camilla. Ai pretendon se ishte vënë për birësim pasi Camilla e lindi. Ai tregoi historinë e tij për 7News të Australisë dhe tha se dëshiron të çojë mbretin Charles në gjykatë dhe të kërkojë një test të ADN-së.

•Mbreti Charles është akuzuar se ka bërë komente raciste për Meghan Markle.

Edhe kohët e fundit, ka pasur disa shqetësime për një grindje të madhe midis Charles dhe nuses së tij, Meghan Markle. Edhe pse as Meghan dhe as bashkëshorti i saj Princi Harry nuk e kanë emëruar Charlesin si personin që kishte shqetësime për racën e Meghan (ajo lindi nga një nënë zezake dhe një baba i bardhë), ka pasur raporte se ai ka bërë komente në lidhje me tonin e lëkurës së Dukës dhe Fëmijët e Dukeshës së Sussex-it, sipas Page Six.
“Pyes veten se si do të duken fëmijët?” Charles u citua t’i thoshte gruas së tij në vitin 2017 nga një burim në libër, “Brothers And Wives: Inside The Private Lives of William, Kate, Harry dhe Meghan”.

Të ngjashme