Kryefjala Logo

Si mund të parandaloni shtimin e peshës duke pirë një filxhan kafe shtesë në mëngjes?

4 Janar, 2024 | 10:11 am

Kush e dinte se kënaqësia me pijet tona të preferuara me kafeinë ka edhe përfitime shëndetësore?

Sipas një studimi të botuar në American Journal of Clinical Nutrition, pirja e një filxhani kafe shtesë pa sheqer u shoqërua me një rrezik të reduktuar të shtimit të peshës gjatë katër viteve.

Studimi përbëhej nga pjesëmarrës që shpesh shijonin pije me kafeinë në mëngjes. U zbulua se ata që konsumuan një filxhan kafe shtesë të pa ëmbëlsuar humbën rreth 0,26 kilogramë gjatë katër viteve. Megjithatë, ata që shtuan një lugë çaji sheqer në kafenë e tyre përjetuan një shtim në peshë prej 0,26 kilogramësh gjatë të njëjtës periudhë.

Pirja e një filxhani kafeje pa sheqer në mëngjes mund të kënaqë oreksin e përgjithshëm, duke i dhënë atij një ndjenjë të ngopjes që shpesh nënkupton më pak ushqime gjatë gjithë ditës.

“Rritja e marrjes së një pije të ngrohtë, me pak ose pa kalori mund të përmirësojë peshën trupore, pasi rritja e lëngjeve, veçanërisht lëngjeve të ngrohta, mund të përmirësojë ndjenjën e ngopjes, e cila mund të çojë në më pak kalori të konsumuara gjatë gjithë ditës,” Erin Palinski- Wade, një dietolog i regjistruar në New Jersey tha për Fox News Digital.

Ndërsa sheqeri mund të mohojë efektet e ngopjes, Palinski-Wade sugjeroi që kremi dhe qumështi kanë përfitimet e tyre ushqyese. “Shtesat e qumështit dhe kremit mund të shtojnë proteina/yndyrë, të cilat mund të ndihmojnë me ngopjen”, shtoi ajo. “Përveç kësaj, pak individë përdorin sasi të tepërta qumështi ose kremi siç bëjnë me sheqerin e shtuar, për shkak të preferencës për ëmbëlsirat.”

Erëzat si kanella mund të plotësojnë gjithashtu nevojën tuaj për ëmbëlsi të shtuar në kafe pa kontribuar në shtimin e peshës.

“Kafja ka kafeinë në të. Kafeina është një stimulues,” shpjegoi ai. “Ky stimulues rrit normën metabolike të pushimit duke ju lejuar të digjni më shumë kalori gjatë gjithë ditës. Pra, nëse jeni në një dietë të kufizuar me kalori, kafeja në të vërtetë do t’ju ndihmojë të krijoni një bilanc edhe më të thellë negativ të energjisë që rezulton në një mobilizim pak më të madh të yndyrës dhe humbje peshe.”

Të ngjashme