Kryefjala Logo

Shqiptari 5 vjeçar që mahniti Italinë me gjenialitetin e tij…

4 Nëntor, 2023 | 9:05 am

Mediat italiane i kanë kushtuar një artikull 5-vjeçarit shqiptar Mattia Mehdihoxha, i cili është një gjeni i jashtëzakonshëm.

Ende pa shkuar në shkollë, ai ka lexuar 125 libra dhe është vlerësuar me çmimin “Lexuesi i vitit” fundjavën e shkuar.

Mësohet se vogëlushi i kishte huazuar tekstet nga biblioteka “Bartolomeo Della Fonte” dhe i kishte lexuar një për një. Biblioteka kishte ndarë shumë libra, pa e ditur se 5-vjeçari do të ishte lexuesi më i zellshëm.

Të ngjashme