Kryefjala Logo

Rrëfim:”Sjellja që ndryshova për ta bërë djalin e burrit më në fund të më dojë si nënë”

14 Shtator, 2023 | 12:29 pm

Isha dyzet e katër vjeç dhe u divorcova pas 26 vitesh martesë.

Ishte dita e të dashuruarve dhe sapo pranova të martohesha me një burrë të mrekullueshëm të quajtur Ed.

Dy fëmijët e tij nuk ishin të lumtur për lajmin e fejesës sonë.

“Urime. Kjo është mirë, vetëm mos prisni që unë të vij në dasmë,” tha djali i tij 11-vjeçar, Michael. Reagimi i tij ishte një surprizë e pakëndshme për babanë e tij dhe mua.

Në përpjekje për të fituar dashurinë e tij, kisha qenë kaq e ëmbël me këtë fëmijë të vështirë. Unë buzëqeshja gjatë gjithë kohës.

Buzeqesha aq shume sa me dhembi fytyra!

Në muajt që kaluam kohë me të, injorova disa sjellje që më vuanin, sepse mendova se ai do të ngrohej me mua duke e lënë të largohej.

Unë isha e rremë, duke u përpjekur ta qetësoja atë dhe po humbisja nga sytë se kush isha ndërsa përpiqesha të lidhja jetën time me këtë familje të re.

Të gjitha pretendimet e mia nuk po funksiononin për të ndryshuar mendimin e tij për mua.

Një ditë, Majkëlli më telefonoi për të më thënë se kishte refuzuar qëllimisht një udhëtim në shtëpi duke menduar në vend të kësaj se unë do të vija ta merrja që të mund të qëndronte më gjatë.

Tashmë ishte mjaft vonë në mbrëmje, dhe në kohën kur do të kisha shkuar, do ta kisha marrë dhe do ta çoja në shtëpi, do të ishte mirë pas mesnate.

Ai e dinte mirë se duhej të ngrihesha në orën 4 të mëngjesit të nesërmen për të dhënë një predikim në kishë.

Në këtë pikë, isha aq e lodhur dhe e mërzitur sa për herë të parë pas disa muajsh, nuk mund t’i përmbaja ndjenjat e mia.

I tregova saktësisht se çfarë mendoja për qëndrimin e tij të pavëmendshëm. “Si mundesh?” thashë unë. “E di në çfarë ore duhet te zgjohem ne mengjes.

Mendoje vetem per veten?”

I habitur, ai e pyeti: “Kush je ti dhe çfarë ke bërë me Marinën?”

Ai kurrë nuk më pa të humbasë durimin. Maria që ai njihte ishte shumë e mirë për të qenë e vërtetë dhe, në fakt, kishte të drejtë. Gjatë gjithë atyre muajve, po shtirresha si dikush që nuk isha me të.

Për ta bërë atë si unë, e ktheva veten në atë që mendoja se Michael kishte nevojë: Nënë e mirë. Dhe tani gjithçka ishte duke u zbërthyer.

Gjatë udhëtimit për ta marrë, më duhej të pyesja veten se kush isha dhe kush doja të isha me Michael.

A doja të vazhdoja të pretendoja se isha dikush që mendoja se donte?

Apo doja të kisha një marrëdhënie të mirëfilltë dhe autentike me të?

Kur ai hipi në makinë, i thashë se po përpiqesha aq shumë për ta bërë atë të më pëlqente, saqë nuk kisha qenë shumë reale.

I kërkova falje që nuk e njoftova kur isha e mërzitur në të kaluarën dhe se do të isha e hapur me të në të ardhmen. Doja që ai të ishte i lirë dhe të ishte i vërtetë me mua.

Kjo nuk e ndryshoi marrëdhënien tonë brenda natës, por ishte një pikë kthese.

Krishtlindjet e para që kaluam si një familje e re, Michael erdhi tek unë me krahët pas shpine dhe më tha: “Kam një dhuratë për Krishtlindje për ty. Unë dua të filloj të të thërras mami.”

Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse do të vazhdoja me pretendimin e të qenit Nënë e mirë . Ju nuk mund të falsifikoni një marrëdhënie dhe të ndiheni mirë me veten ose me dikë tjetër. Ndryshimi i vetes për t’iu përshtatur asaj që mendoni se duan të tjerët nuk funksionon.

Kur pretendoni të jeni dikush tjetër nga ai që jeni, kjo vetëm sa zgjeron distancën midis vetes dhe personit me të cilin po përpiqeni të krijoni afërsi.

Ne nuk mund të pretendojmë rrugën tonë për në një marrëdhënie të shkëlqyer.

Nuk mund të pretendoja të isha një shenjtore, gjithëpërfshirës dhe të fitoja dashurinë e vërtetë të djalit të burrit tim.

Unë u bëra “Mami” vetëm duke qenë unë: një person që dashuron thellë dhe lë të shfaqen mangësitë e saj njerëzore.

Të ngjashme