Kryefjala Logo

Rrëfim:Si më mësoi të qenit shtrigë të mos urrej

14 Nëntor, 2023 | 12:33 pm

Shpesh mendoj për atë që më frikëson vërtet. A është vdekja? Apo fantazma? Një tingull i fortë gjatë natës? Përbindëshat? Apo pyjet e errëta?

Jo, mendoj se gjëja më e frikshme në jetë është të urresh.

Më kujtohet një Halloween shumë kohë më parë. Ishte një herë e një kohë në një vend të largët që nuk festonte Halloween. Por ne jetonim pranë një kompleksi emigrantësh amerikanë, të cilët të gjithë ishin të etur për t’i mashtruar, edhe nëse bota përreth tyre nuk e dinte se çfarë dreqin po bënim.

Nëna mendoi më së miri që unë të shndërrohesha në një shtrigë.

Ajo gjeti një parukë të gjatë të zezë, bëri një kapelë me majë nga letra e zezë ndërtimi, ma bëri pudër të bardhë fytyrën, më dha një nishan, m’i lyu buzët jeshile dhe formoi një hundë nga puddy. Ajo madje gjeti thonj të gjatë të mprehtë plastike.

Kam veshur pallton e zezë të babit që e fiksuam në mënyrë që të mos tërhiqej në tokë. Ne kishim një fshesë çelësi nga kopshtari që kishte degëza të vërteta. Unë dukesha tamam si shtriga e ligë nga Magjistari i Ozit, një nga krijesat më të frikshme që kisha parë ndonjëherë në TV.

Kur mbarova me grimin e fundit, zbrita shkallët ku më priste vëllai im i vogël. Kishte një problem. Vëllai im pirat nuk e kuptoi që motra e tij me kostumin e shtrigës nuk ishte një shtrigë e vërtetë. Ai bërtiti dhe bërtiti dhe vrapoi në kuzhinë.

Unë isha shtriga më e frikshme – ndoshta shtriga e parë – që ai kishte parë ndonjëherë.

Pasi iu shpjegua se nuk isha një magjistare e vërtetë, por motra e tij më e madhe, më në fund u qetësua. Por atë mbrëmje ai nuk më kapi dorën. Ai vazhdoi të më shikonte duke më thënë: “Ti je e frikshme, je e frikshme, unë të urrej.”

Ndërsa ecnim nëpër të dy rrugët për të arritur në komunitetin e vogël amerikan, vura re se fëmijët e tjerë ishin tashmë jashtë dhe po bënin lojën. Sapo më panë ata ikën.

Ata bërtisnin: “Vritni shtrigën, vrisni shtrigën, vrisni shtrigën!”

Isha e tmerruar. Dhe fillova të qaj. Vëllezërit e mi më të mëdhenj qeshën dhe i hodhën disa mollë mbrapa kaubojit, astronautit dhe Supermenit që po shkaktonin telashet.

Kur fëmijët donin të “më vrisnin”, unë papritmas e kuptova se si ishte të të urrenin dhe të kishin frikë.

Unë kurrë nuk kam marrë ndonjë karamele atë Halloween. Një nga vëllezërit e mi më çoi në shtëpi. Lava grimin, grisa kapelen, i bërtita nënës sime që ma bëri këtë dhe më pas u zvarrita në shtrat.

Që nga ai moment, e bëra misionin tim në jetë jo vetëm të përshtatesha, por të merrja të gjithë njerëzit që askush nuk u kushtoi vëmendje dhe t’i sillja me vete.

Sot më vjen mirë që mami më ktheu në një shtrigë të urryer atë Halloween sepse më ndryshoi jetën dhe mësova një mësim. Unë kurrë nuk do të urrej askënd për t’u dukur ndryshe dhe për të qenë ndryshe, sepse e di se çfarë është gjëja më e frikshme në jetë dhe nuk është të jesh shtrigë – është urrejtja!

Të ngjashme