Kryefjala Logo

Rrëfim:”Kur u mbush kupa që më bëri të largoj shoqet e mia të këqija!”

19 Korrik, 2023 | 2:31 pm

“Është sikur dikush të ka quajtur k****,” tha Meagan* pa kërkuar falje.

Isha e habitur që ajo po e nxirrte përsëri. Mendova se kishim një takim dreke, nuk e kuptova se ishte thjesht një mundësi tjetër që ajo të më qortonte për një gabim social që ndodhi muaj më parë.
Ndërsa lotët u mblodhën në sytë e mi, ajo vazhdoi ndershmërinë e saj brutale – për të mirën time, këmbënguli ajo. Biseda jonë dukej se vazhdoi përgjithmonë edhe pasi sallatat tona të verës ishin ngrënë.

Meagan ka qenë në këtë mënyrë për një kohë tani. Kur e takova për herë të parë, e admirova personalitetin e saj të jashtëzakonshëm, sensin e humorit dhe inteligjencën e saj.

Këto ditë shoh më pak Meagan-in përrallor dhe vetëm atë gjykues dhe hiperkritik. Ajo më trajton tmerrësisht nën perden e shqetësimit; të duash të më ndihmosh, por akoma më dhemb. Më bën të pyes veten për zgjedhjet e mikes time.
Ju gjithmonë e mbani mend të parën tuaj, dhe vajza ime numër një e keqe ishte nëna ime.

Sado e çuditshme të tingëllojë kjo, nuk do t’i lëndonte ndjenjat e saj që unë ta përshkruaja atë si të keqe. Ajo e konsideron veten të pavarur dhe të hapur, dhe nëse kjo ju duket e keqe, atëherë ky nuk është problemi i saj.
Në moshën gjashtë vjeç, isha e emocionuar që do të isha në shfaqjen time të parë të modës. Po modeloja një kostum banje të bërë nga dy peshqirë plazhi, e megjithatë sillesha sikur po ecja në pistat e Parisit në Christian Dior.

Meqenëse nëna ime nuk qepte, unë po modeloja krijimin e fqinjit tonë. Mami nuk mori pjesë në shfaqje dhe e hodhi veshjen e punuar me dorë në plehra pak minuta pasi u ktheva në shtëpi, duke thënë se nuk ishte shumë lajkatare. Ndoshta ajo u ndie e turpëruar që nuk e kishte bërë couturen time të zhveshur, por gjithsesi ishte e keqe për mua.

Nuk u rrita me shumë familje, kështu që miqtë e mi u bënë familja ime.

Sa më shumë miq të kisha, aq më mirë ndihesha. Sabina kishte një grup të madh mbi të cilin sundonte si mbretëresha miniaturë e kopshtit që ishte.
Në një kamp për humbje peshe në shkollën e mesme, u bëra një nga vajzat e këqija.

Si me çdo bandë, më duhej të vendosesha si një anëtar i vlefshëm. E bëra këtë duke organizuar një shaka të maskuar si ndihmëse.
Vazhdova të kem shoqe të liga femra edhe në moshë madhore. Unë isha krenare për aftësinë time për të trajtuar gratë e vështira.

Të qenit në gjendje të jem shoqe me gra të liga më bëri të ndihesha sikur kisha fituar një çmim special. Mund të bëhesha shoqe me këdo nëse do të provoja, madje edhe me fëmijët e lezetshëm dhe mospërfillës. Ju ende mund të sundoheni nga rregullat e sheshit të lojërave edhe në moshën madhore.

Në fillim të marrëdhënies sime me Meagan-in, isha një vajzë të dashuruar me të dhe mezi prisja ta prezantoja me miqtë e mi. Ata u lidhën menjëherë me të. Tani e di nëse keni grupe të ndryshme miqsh, ndonjëherë është më mirë t’i mbani ata të ndarë sesa t’i integroni sepse përfundimi i një miqësie është shumë më i lehtë nëse nuk keni shumë njerëz që ju urrejnë për ta bërë këtë.
Meqenëse u bë e qartë se nuk mund të bëja asgjë siç duhet me Meagan, u tmerrova se mos i jepja ndonjë municion për të ushqyer kritikat e saj konstruktive.

Çfarëdo cilësie që Megan dukej se dëshironte te një mik, unë u përpoqa t’i kisha. Por të qenit një version më i përsosur i vetes sime nuk dukej se funksionoi dhe as Meagan ende gjeti mënyra për të qenë super kritike ndaj meje. Ajo nuk ishte më një shoqe, por një armike e frikshme.
A po përpiqej qëllimisht të shkokatonte një zënkë? Ajo menjëherë u bë mbrojtëse pasi unë kurrë nuk kisha qenë kaq konfrontuese dhe me konfrontim nënkuptoj thjesht mbrojtjen nga sulmi i saj.

Meagan nuk ishte aq kritike ndaj miqve të tjerë të saj. Po sikur të isha e sinqertë në fillim dhe t’i tregoja asaj se si ndihesha? Meqenëse nuk kisha thënë asgjë, si do ta dinte ajo që unë isha e mërzitur me mënyrën se si më trajtonte?

Unë isha një shoqe e keqe, jo Meagan, dhe jo të gjitha vajzat e ashtuquajtura të këqija në jetën time.
Pa asnjë diskutim apo komunikim të asnjë lloji, ne pushuam së qeni shoqe. Për këdo që vëzhgonte, ne thjesht u larguam si dy shokë të shkollës së mesme që shkonin në kolegje në brigje të veçanta.
Unë e di në të ardhmen që Meagan dhe unë do të ndeshemi me njëri-tjetrin në një festë apo ngjarje shoqërore pasi miqtë tanë të përbashkët nuk morën anën dhe mbetën miq me ne të dyja. Do të jetë e sikletshme dhe emocionalisht e mërzitshme si përplasja me një ish-të dashur..

Por të ndihesh në siklet është më mirë sesa të mos jesh në gjendje të jesh ajo që je – edhe nëse e imponon vetën – dhe është shumë më mirë sesa të kesh dikë që të trajton keq, sepse është një vajzë e keqe e rritur.

Të ngjashme