Qyteti i vetëm në Amerikë aq i mallkuar saqë është i paligjshëm të vizitohet

7 muaj më parë

Shtetet e Bashkuara janë të mbushura me vende misterioze, mistike dhe të tmerrshme që aventurierët e zjarrtë do të donin t’i eksploronin.

Disa prej tyre janë të arritshme, si Trekëndëshi i Alaskës, ku njerëzit priren të zhduken, vorbulla paranormale e njohur si Trekëndëshi i Urës , ose vendi ku vrasja mendohet të jetë plotësisht e ligjshme, “Zona e Vdekjes”.

Por, sado i frikshëm të jenë të gjitha këto vende, ekziston një qytet i veçantë në Konektikatin veriperëndimor që është aq i përhumbur dhe i fshehtë saqë është etiketuar si i ndaluar për vizitorët dhe i padukshëm.

Më i njohur si një qytet fantazmë, Dudleytown, Connecticut është subjekt i shumë teorive të çuditshme.

Çfarë është Dudleytown, CT?

Dudleytown, Connecticut nuk ishte kurrë në të vërtetë një qytet, por një fshat i vendosur në një luginë të quajtur Dark Entry Forest disa milje në jug të urës Cornwall.

Vendndodhja iu dha emri Dudleytown në fillim të viteve 1740 kur Thomas Griffis, Gideon Dudley, Barzillai Dudley, Abiel Dudley dhe Martin Dudley u vendosën atje, së bashku me disa familje të tjera.

Dudleytown u shndërrua në tokë bujqësore dhe familja Dudley, si dhe të tjerët, punuan tokën.

Por për shkak se ishte në majë të një kodre, vendndodhja nuk ishte më e mira për bujqësi, kështu që kur toka më pjellore u bë e disponueshme në shekullin e 19-të, popullsia ra shpejt.

•Çfarë është mallkimi i Dudley?

Ashtu si shumica e teorive për të panjohurën, mallkimi i Dudley fitoi tërheqje ndërsa përdorimi i internetit u rrit.

Një prejardhje me të meta

Mallkimi i Dudley-t përqendrohet rreth Edmund Dudley, një fisnik anglez i cili kurdisi një komplot për të rrëzuar Mbretin Henri VIII.

Ai përfundoi duke ju prerë koka për tradhti, por, sipas legjendës, një mallkim vdekjeje dhe fatkeqësie u vendos mbi pasardhësit e Dudley.

Edmundi kishte një djalë, John Dudley, i cili, në një përpjekje për të marrë kontrollin e fronit britanik, organizoi që djali i tij, Guilford, të martohej me Lady Jane Grey. Ajo ishte bërë mbretëreshë për një kohë të shkurtër, por plani dështoi, duke rezultuar në ekzekutimin e saj, Guilford dhe John.

Por fati i keq nuk u ndal me kaq. Kur vëllai i Guilford, një oficer ushtarak, erdhi në shtëpi nga Franca, ai solli një murtajë me vete.

Ai u përhap në mënyrë të shfrenuar dhe vrau masa të ushtarëve përpara se të përhapej në të gjithë vendin dhe të linte mijëra të vdekur.

Është e lehtë të kuptosh pse Dudley-t supozohej se ishin të mallkuar. Fatkeqësisht, vargu i fatkeqësisë që ata përjetuan i la vendin besimit se “mallkimi” i supozuar e kishte ndjekur familjen në Amerikë dhe kishte përhumbur Dudleytown.

Një vrimë e madhe në teori është se ndërsa William Dudley, paraardhësi i shumë njerëzve që u vendosën atje, mendohej të ishte pasardhës i Robert Dudley, djalit të Xhonit të ekzekutuar, ai nuk ishte.

Gjoni kishte dy fëmijë, një që vdiq në adoleshencë dhe një tjetër që jetonte në Itali.

Një seri ngjarjesh fatkeqe

Megjithatë, kishte një sërë gjërash të çuditshme që ndodhën në Dudleytown që dukej se e bënin atë më të ndjeshëm ndaj vdekjeve të banorëve sesa vendet e tjera.

Ndërsa disa nga Dudley-t vazhduan dhe kishin ekzistencë normale, Abiel qëndroi dhe përfundoi duke humbur pasurinë e tij përpara se të humbiste përfundimisht mendjen.

Pasuria e tij u konfiskua dhe u shit.

Ai u bë i “çmendur” dhe vuante nga pleqëria.

Një mik i Abielit, Gershon Hollister, po ndërtonte një hambar për fqinjin e tij, William Tanner, kur ai u vra.

Pastaj vetë Tanner u bë i dëmtuar mendor .

Thashethemet thonë se ai foli për krijesa që dilnin nga pylli gjatë natës, por kjo i atribuohet demencës.

Një burrë i quajtur Nathaniel Carter u zhvendos në shtëpinë e riposeduar të Abielit dhe shpejt gjeti të afërmit e tij të prekur nga një murtajë që vrau shumë prej tyre.

Të mbijetuarit u zhvendosën në Delaware, por mallkimi me sa duket i pasoi.

Carter, gruaja dhe fëmija i tij u vranë nga indigjenët në tokën e të cilëve ishin vendosur.

Tre fëmijët e tjerë të tij u dërguan në Kanada dhe dy vajzat e tij u shpërblyen. Djali i tij, i cili mbeti rob, u martua me një grua indigjene përpara se të kthehej në SHBA dhe përfundimisht të bëhej një gjyqtar i Gjykatës së Lartë.

Njerëzit e Dudleytown janë nën ndikim.

Një tjetër pohim nga Reverend Dudley është se thekra e prodhuar në qytetin e vogël kalbej, duke krijuar myk, një halucinogjen që i bëri ata të shihnin “fantazma” që nuk ekzistonin kurrë në të vërtetë. Ai mendon se i gjithë mallkimi është rezultat i “bukës së keqe”.

Mallkimi i ka rrënjët në magji.

Një tjetër teori e egër rreth mallkimit të Dudleytown vjen nga gjahtari i fantazmave dhe demonologu, Ed Warren. Ai beson se një paraardhës i Dudleys ishte një gjykatës anglez që dënoi shumë me vdekje për magji, duke rezultuar në mallkimin e familjes.

Të ngjashme