Kryefjala Logo

Psikologu zbulon zakonet mendore që ju bëjnë të pasigurt

2 muaj më parë

Pasiguritë janë normale, por pasiguria e tepërt mund t’ju rëndojë.

1. Kërkimi i sigurimit

Ashtu si të kërkosh këshilla, të kërkosh siguri është një zakon delikate që stërvit trurin tënd për ta parë veten si të dobët dhe jo të sigurt në planin afatgjatë. Por ne e bëjmë gjithsesi sepse ndihet shumë mirë në afat të shkurtër.

2.Autokritikë

Që në moshë të re, shumica prej nesh mësojnë se për të motivuar siç duhet veten për të pasur sukses, duhet të jemi të ashpër me veten.

Dhe zakonisht, kjo ashpërsi merr formën e vetë-flasjes së ashpër, gjykuese dhe tepër negative:

Pse jeni gjithmonë kaq nervoz përpara prezantimeve – thjesht thithni atë dhe jini të sigurt!

3.Duke kritikuar të tjerët

Të qenit tepër kritik ndaj të tjerëve është një mekanizëm delikat mbrojtës i krijuar për të rritur egon tuaj.

Kur ndiheni kronikisht të pasigurt, jeni të uritur për ndjenja të mira për veten tuaj dhe shpesh jeni të dëshpëruar për të gjetur mënyra për ta bërë veten të ndiheni më mirë – edhe nëse është jetëshkurtër.

Pra, shumë njerëz të pasigurt marrin zakonin e pavetëdijshëm për të qenë kritikë ndaj të tjerëve si një mënyrë për të rritur egon e tyre.

4.Katastrofikuese

Katastrofimi është zakoni mendor për të imagjinuar më të keqen.

Katastrofimi është një zakon kaq i keq, sepse e bën botën të duket shumë më e frikshme dhe e zymtë se sa është.

Kur vazhdimisht i thoni vetes se si gjithçka do të shkojë tmerrësisht, mos u habitni nëse truri juaj fillon t’ju thotë se gjithçka është e tmerrshme.

Njerëzit shpesh e kanë zakon të katastrofojnë sepse nuk duan të habiten kur gjërat shkojnë keq. Pra, ata kuptojnë nëse imagjinojnë më të keqen, ata gjithmonë do të befasohen këndshëm.

Të ngjashme