Kryefjala Logo

Pse vajzat moderne nuk kanë nevojë për një princin e kaltër

1 vit më parë

Për një kohë të gjatë kam besuar në përralla.
Besova se do ta kisha këtë moment madhështor të Hirushes ku do të shkoja nga një rosë e shëmtuar në një princeshë të bukur.
Do të më merrte një princ i pashëm dhe do të hipnim në perëndim të diellit për të jetuar të lumtur përgjithmonë.
Ashtu si shumica e tregimeve të Disney-t, përralla ime përqendrohej gjithmonë rreth një njeriu që vinte në shpëtim për të bërë gjithçka më mirë.
Sa më shumë rritesha, aq më shumë kuptova se kjo nuk ishte mënyra më realiste e të menduarit.
Vazhdova të prisja për këtë moment magjik kur dikush do të shfaqej dhe do t’i bënte të gjitha pjesët të bashkoheshin vetëm që pritshmëritë e mia të binin çdo herë.

Në vend që të dilja dhe t’i bashkoja vetë, vazhdova të mendoja se një mashkull ishte çelësi im i lumturisë dhe suksesit.
Vetëm kur gjeta vetëm bretkosa, kuptova se duhet të kërkoja diçka më të madhe për veten time, ndërsa ende prisja për këtë idiot simpatik.
Dhe më pas ndodhi realiteti… Princi i kaltër mund të jetë zhdukur.

Ai mund të jetë goditur nga një autobus ndërsa po luante me bixhoz kursimet tona të jetës.
Ai mund të jetë arrestuar pas një zënke epike mes tij, Aladdinit dhe të gjithë aktorëve të tjerë kryesorë në filmat e Disney-t.
Dreqin, ai madje mund të ketë ikur me një nga striptistet që i pëlqente gjithmonë të vizitonte fundjavat dhe përfundoi duke shitur guaska deti në Bahamas për të shlyer varësinë e tij nga eBay.

Nuk e di ku dreqin është Princi im, por nuk do të ulem e të pres që ai të shpëtojë jetën time!

Pasi pashë “E bukura dhe bisha”, më kujtoi të gjitha ndjenjat e vjetra që kisha.
Por më bëri gjithashtu të shikoja sesi gratë përreth meje e trajtojnë jetën e tyre.
Belle është kjo femër e fortë, e pavarur që nuk po kërkonte një burrë në radhë të parë. Ajo ishte e kënaqur me jetën që kishte dhe u përplas me bishën.

I vetmi person tek i cili u mbështet vërtet ishte vetvetja dhe kjo mjaftoi.
Po gratë rreth meje? Kjo është një histori tjetër.

Shoh të reja të bukura, të talentuara që kalojnë shumicën e ditëve të tyre duke u varur nga një burrë për t’i ndihmuar me gjërat themelore në jetë.
Disa nuk dinë të balancojnë një fletore çeqesh, disa e shikojnë çekiçin si një objekt të huaj, disa e shohin jetën thjesht si një lojë pritjeje që të vijë një burrë që të kujdeset për ta.

Këto gra nuk po shohin pamjen më të madhe: Çfarë ndodh nëse burri juaj largohet për t’u bashkuar me cirkun? Çfarë ndodh nëse njeriu juaj rrëmbehet nga alienët? Çfarë ndodh nëse viheni në një situatë ku duhet të merrni përsipër rolin e burrit tuaj dhe nuk mundeni?

Ndonjëherë njerëzit më pyesin se si mund të ndihem kaq rehat duke qenë kaq vetëm dhe kjo është arsyeja pse.
Nuk dua të mbetem me këtë ndjenjë të pafuqishme që nuk mund të mbijetoj vetë.

Historitë e përrallave janë një argëtim i mrekullueshëm, por këto janë përralla. Nuk po them që nuk duhet të pranoni kurrë ndihmën e një mashkulli, por të mbështeteni tek ai për çdo nevojë zgjimi është sinqerisht indinjuese.

Pra, ndoshta Princi juaj ka thyer të gjitha gjymtyrët e tij, ndoshta ka ikur me një grup rinocerontësh të egër, ose është nisur në Oqeanin Paqësor duke kërkuar pulëbardha për një zgjidhje për ndryshimin e klimës.
Cilado qoftë rrethana që e pengon atë nga ju, ju duhet të jeni në gjendje të qëndroni më vete.
Të presësh që një burrë të vijë t’ju marrë, nuk do të bëjë asgjë tjetër veçse t’ju mbajë prapa në jetë.

Tani është koha për të përqafuar pavarësinë tuaj dhe për të qenë krenarë për gjithçka që mund të bëni vetë. Dilni atje në botë, miqtë e mi, dhe pushtoni!
Burimi:YourTango

Të ngjashme