Kryefjala Logo

Pse është patetike që gratë habiten kur takojnë një zotëri

25 Shtator, 2022 | 1:10 pm

Një gjë e trishtueshme për shoqërinë moderne është se ”zotërinjtë”janë të paktë.

Kur një grua takon një zotëri, është një surprizë e madhe.
Aq i madh saqë menjëherë vihet në dyshim se cilat janë qëllimet e tij, apo nëse është e gjitha vetëm një skemë gjigante.
Kur takova të dashurin tim aktual, u mërzita menjëherë me shoqet e mia më të mira, sepse nuk dija çfarë të bëja apo si të veproja duke parë se ai ishte thjesht i mirë. Herën e parë që më tha se isha e bukur u tmerrova.

Çfarë të them? Si të përgjigjem? Çfarë do të thotë kjo? Ky nuk duhet të ishte reagimi im, por ishte për shkak të asaj se sa e pazakontë është kjo në kulturën tonë.

I mbaj mend mirë që shoqet thoshin: “Ke një nga të rrallët. Ai është i mirë, ai është një zotëri, ai nuk është budalla si shumica. Ata nuk vijnë shpesh, por ai është një prej tyre.”

Unë jam e gjitha për barazi dhe standarde të barabarta, por vajzat nuk duhet të trajtohen si budallallëqe për të pasur dikë pranë.
Zotërinjtë ekzistojnë, ju premtoj. Unë kam një prej tyre.

Ai pyet si ishte dita ime. Nëse kthehem dhe nuk i dërgoj mesazh se jam në shtëpi brenda një afati të arsyeshëm kohor, marr një mesazh ose telefonatë nga ai për t’u siguruar që jam kthyer në rregull.
Ai është i emocionuar të takojë familjen time. Ai më komplimenton rregullisht dhe sigurohet që ta besoj kur më thotë se jam e bukur.

Ai thotë gjëra vetëm për të më bërë të buzëqesh dhe të qesh. Dhe po, për keqardhjen time, ai paguan pothuajse për gjithçka.
Kështu, miqtë e mi, e dini se keni marrë një zotëri.

Është krejtësisht dëshpëruese për mua që jo të gjitha vajzat kanë një djalë të tillë dhe ulin standardet e tyre për të tërhequr vëmendjen nga dikush. Çfarë ndodhi me zotërinjtë e botës? Ku shkuan?

Dikur ishte ngulitur në kokat e meshkujve teksa rriteshin se si trajtonit një zonjë,me respekt.
Nuk duhet të jetë befasi për gratë kur një burrë shkon përpara për të hapur një derë, ose kur ajo komplimentohet.

Jo sepse një djalë po përpiqet ta fusë atë në shtrat, por sepse ai vërtet dëshiron që ajo ta dijë këtë. Komplimentet nuk duhet të përdoren si një mjet për të përfytyruar një vajzë.
Vajzat nuk duhet të lihen të vënë në dyshim qëllimin.

Pra, zonja, ndaloni atë që po bëni tani dhe mos shkoni pas atij djalit të keq, mos shkoni në shtëpi me askënd që ju thotë se dukeni joshëse.
Jini të vetëdijshme për atë që meritoni.

Burimi-YourTango

Të ngjashme