Kryefjala Logo

Personi merr letër nga fqinjët veganë që ankohen se ‘aroma e mishit’ nga kuzhina e tyre po i sëmur

21 Shtator, 2023 | 12:57 pm

Si njerëz, ne të gjithë kemi paleta të ndryshme dhe preferenca ushqimore.

Është e natyrshme që ne të kemi zgjedhje të ndryshme diete. Disa prej nesh nuk mund ta durojnë erën e sushit, ndërsa të tjerët mund ta shijojnë atë 24/7.

Me fat për të gjithë, dieta është një zgjedhje personale që varet tërësisht nga individi. Megjithatë, ka disa njerëz që besojnë ndryshe.

Një shtetas australian, i identifikuar në Facebook si një grua me emrin Kylie nga Burns Beach, e mësoi këtë pasi morën një letër të ashpër nga fqinjët e tyre që kritikonin zgjedhjet e tyre të gatimit që ata pretendonin se kishin erë nga shtëpia e tyre.

Fqinjët ishin veganë dhe pohuan se erërat e mishit nga kuzhina e personit po i bënin ata ‘të sëmurë’ dhe ‘të mërzitur’. Pasi individi hapi derën e hyrjes dhe zbuloi një shënim të shkruar me dorë, ata vendosën ta shpërndanin atë në Facebook, gjë që ndezi një debat të nxehtë nëse veprimi ishte apo jo i përshtatshëm.

“Përshëndetje fqinj”, fillon letra. “A mund të mbyllni dritaren anësore kur gatuani, ju lutem? Unë dhe familja ime jemi vegan (ne hamë vetëm ushqime me bazë bimore) dhe aroma e mishit që gatuani na bën të ndihemi të sëmurë dhe të mërzitur. Do ta vlerësonim mirëkuptimin tuaj. Faleminderit.”

Ashtu si konsumimi i mishit, veganizmi është një vendim thellësisht personal që njeriu është plotësisht i lirë ta marrë vetë.

Asnjëra nuk është domosdoshmërisht zgjedhja “e gabuar”. Në fakt, ekspertët mjekësorë pohojnë se të dyja dietat janë të shëndetshme kur konsumohen në dozat e duhura. Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave, hekurit dhe zinkut që mund të forcojë kockat dhe të përmirësojë funksionin e trurit.

Për ata që nuk hanë mish ose produkte me origjinë shtazore, ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e zëvendësuesve të shëndetshëm që mund t’i përfshini në dietën tuaj, duke përfshirë tofu, patëllxhan, lulelakrën dhe patatet.

Të ngjashme