Kryefjala Logo

Pasi fitoi 1 milion dollarë,një burrë shpjegon mënyrën “e turpshme” se si i humbi të gjitha

24 Nëntor, 2023 | 12:14 pm

Ju mund të mendoni se fitimi i lotarisë është një biletë për një jetë të mirë, por për një përqindje të madhe të fituesve, ky është një rezultat shumë i shkurtër. Numrat ndryshojnë, por disa vlerësime thonë se afërsisht 70% e fituesve të lotarisë dështojnë brenda pesë viteve, pavarësisht se sa kanë fituar.

Në një farë mënyre, një njeri i cili kohët e fundit mori pjesë në shfaqjen në internet të gurut financiar George Kamel është një më i jashtëzakonshëm midis këtyre statistikave. Atij iu deshën plot tetë vjet për të humbur pasurinë e tij prej 1 milion dollarësh.

Por përvoja e ka lënë atë thellësisht të “turpëruar” pavarësisht, dhe siç shpjegoi ai për Kamel, fitorja e tij e madhe zbuloi shpejt një problem të madh.

Fitorja prej 1 milion dollarësh e burrit në lotarinë u shndërrua shpejt në një varësi nga bixhozi.

Burri i tha Kamel se ai fitoi “një milion dollarë në një biletë gërvishtëse në shtetin e Virxhinias kur ishte 28 vjeç . Tani ai është 36 vjeç dhe gjithçka është zhdukur. “Unë i kam kaluar të gjitha deri në zero”, i tha ai Kamel, “kështu që unë jam pjesë e asaj statistike që, nuk e di, 80 ose 90% e fituesve të lotarisë e humbasin atë. Unë u betova që nuk do ta bëja, ​​por ja ku jam.”

Nuk është aq e keqe sa tingëllon. Si gjithmonë, marrja e tij aktuale në shtëpi nuk ishte 1 milion dollarë, ishte 555,000 dollarë pas taksave. Por prapëseprapë, këto janë para që ndryshojnë jetën për shumicën prej nesh, të zhdukura pothuajse aq shpejt sa erdhën.

Fituesit e lotarisë janë gjetur të kenë shumë më shumë gjasa të deklarojnë falimentimin sesa mesatarja amerikane, zakonisht brenda tre deri në pesë vjet nga fitimi i tyre. Ka shumë arsye për këtë, më së shumti që fituesit e lotarisë shpesh nuk dinë t’i menaxhojnë paratë e tyre, të shpenzojnë marrëzisht, të bëjnë investime të këqija dhe të japin shumë prej tyre. Pa kaluar shumë kohë, ajo është zhdukur.

Por për këtë njeri, humbja e tij e madhe kishte shumë më tepër sesa thjesht të qenit shpenzues. “Për të mirën e dëgjuesve dhe një kurioziteti të errët, a mund të na thoni ku shkuan ato para? Pyeti Kameli.

“Unë bleva biletën, kështu që luaja kumar për të blerë biletën… dhe nuk u ndala kurrë,” u përgjigj burri. “Kjo ishte më shumë me kazinotë, lojërat e fatit sportive, etj. Unë jam mjaft i turpëruar nga kjo.”

Fatmirësisht, ky njeri ka qenë në gjendje t’i luftojë ato ndjenja dhe të kërkojë ndihmë, si duke marrë pjesë në takimet e Kumarxhinjve Anonimë dhe duke kontaktuar Kamel për këshilla. Ai ishte në gjendje të dilte me një plan bazuar në të ardhurat e burrit për ta rikthyer atë në rrugën e duhur financiarisht, ndërsa ai punonte për të trajtuar varësinë e tij.

Të ngjashme