Kryefjala Logo

Nëse nuk i keni parë këta filma klasikë bardhë e zi, nuk e njihni romancën e vërtetë

8 Shtator, 2023 | 12:27 pm

Publiku modern shpesh anashkalon filmat bardh e zi, por, në ditët e para të kinemasë, do të gjeni disa nga filmat romantikë më të mirë, më të zgjuar dhe më emocionues të realizuar ndonjëherë.

Këta filma hodhën themelin e fortë mbi të cilin u ndërtua zhanri i filmit romantik.

Dhe, gjithë këto vite më vonë, ata janë ende aq romantikë.

Kështu që gjeni një film të mirë në mbrëmje që nuk do të fyejë inteligjencën tuaj:

1. Apartamenti (1960)

Regjisori Billy Wilder është më i njohur për komedinë e tij të famshme Some Like It Hot, por romanca e tij The Apartment mund të jetë një nga filmat e tij më të mirë (dhe më të anashkaluar).

Jack Lemmon është Bud Baxter, një dron zyre për kohë të vogël në Nju Jork, i cili përpiqet të marrë një promovim duke lejuar shefat e tij meshkuj seksistë të përdorin apartamentin e tij të vogël në studio në qytet për punët e tyre të javës së punës.

Por gjërat ndërlikohen kur Budi bie në dashuri me Franin (një Shirley MacLaine rrezatuese), një operator ashensori i cili, për fat të keq, ka një lidhje me shefin e tij.

Është mendjemprehtë, qesharake dhe çuditërisht emocionale – është një film i përsosur në mbrëmje.

2. Dritat e qytetit (1931)

Kjo tingëllon si një zgjedhje e çuditshme, apo jo? Çfarë mund të jetë romantike për një lypës të heshtur me mustaqe Hitleri? E megjithatë, ky film pa zë klasik ka disa nga momentet romantike më ikonike në historinë e filmit.

Historia e City Lights është e thjeshtë dhe e ëmbël.

Trampi i Vogël i Chaplin bie në dashuri me një grua të verbër që shet lule, kështu që ai fillon të përpiqet të mbledhë 1000 dollarë për të paguar operacionin për të rivendosur shikimin e saj. (Tingëllon si një pazar, por, mbani mend, ishte viti 1931.)

Pasojnë shumë shaka ,skena ku Tramp përpiqet t’i mbijetojë një ndeshje boksi për para është një mjeshtër në koreografinë e komedisë por, nëse momentet e fundit të filmit nuk ju tërheqin fijet e zemrës, harroni romancën. Thjesht nuk është për ju.

3. Ndodhi një natë (1934)

Meg Ryan dhe Katherine Heigl i detyrohen SHUMË këtij filmi. It Happened One Night është komedia origjinale romantike.

Është filmi që të gjitha komeditë e tjera romantike përdorin si shabllon të tyre, dhe ajo që është edhe më e mirë është se është vërtet, vërtet i mirë.

Socialiste Ellie Andrews (Claudette Colbert) – mendoni për një Kardashian të viteve 1930 – u arratis me të dashurin e saj të ashpër për të mërzitur të atin, por babai i saj miliarder dëshiron ta tërheqë atë në Nju Jork për të anuluar martesën.

Kështu Ellie hidhet në një autobus për të shpëtuar nga miqtë e babait të saj, vetëm për t’u përplasur me Peter Warne (Clark Gable), një reporter gazete që njeh Ellie dhe i premton se do ta ndihmojë atë të kthehet tek burri i saj i ri nëse ajo e lejon atë të shkruajë një histori në lidhje me të.

A bien në dashuri Ellie dhe Clark? Sigurisht, ata e bëjnë. Por flirtimi i tyre është aq argëtues sa frymëzoi të gjithë zhanrin romantik/komedi.

Kjo është një gjë që duhet parë.

4. Famëkeq (1946)

Filmat e mëparshëm në këtë listë kanë të gjithë elementë të komedisë të përzier me romancë. Nuk do të gjeni shumë për të qeshur në Notorious të Alfred Hitchcock-ut, por do të gjeni një romancë të dhimbshme të ndaluar, shikime të fshehta dhe kaq shumë momente,sa do t’ju bëjnë të hidhëroheni.

I ndodhur pas Luftës së Dytë Botërore, Alicia (Ingrid Bergman) është vajza e një spiuni të arrestuar nazist, por ajo nuk ndan politikën e babait të saj.

Por kjo nuk e ndalon qeverinë amerikane që ta detyrojë atë të depërtojë në një rrjet nazistësh të arratisur në Argjentinë.

Mbajtësi i saj është T.R. Devlin (Cary Grant), dhe ata bien në dashuri sepse … mirë, ajo është Ingrid Bergman dhe ai është Cary Grant. (A i keni parë ata?!)

Filmi bëri bujë kur doli falë një puthjeje epike dy minuta e gjysmë mes aktorëve (më parë kishte ekzistuar një kod mirësjelljeje në Hollywood që kufizonte puthjet e filmave në 3 sekonda). Pra, ky film ishte një hap i madh përpara DHE është ende romantik.

5. Casablanca (1942)

Po, ne e dimë se ky film është gjithmonë në këto lloj listash. Po, ne e dimë se të kesh Casablanca në listën “më të mirë” të çdo lloji është pak klishe në këtë pikë, por ja ku është gjëja – është KAQ i mirë.

Është me të vërtetë.

Sepse Casablanca mund të jetë një nga filmat më të mirë të realizuar ndonjëherë për dashurinë zhgënjyese dhe të ndaluar.

Ka shfaqje të shkëlqyera, mjedisi është ekzotik dhe skenari është i ngushtë, por, në thelb, Casablanca ka të bëjë me dy njerëz që bien në dashuri dhe e gjithë bota është pothuajse fjalë për fjalë kundër tyre.

Ata nuk përfundojnë së bashku, bota përfundon duke i mbajtur të ndarë dhe… kjo ndodh ndonjëherë.

Kjo është arsyeja pse Casablanca ka një tërheqje kaq universale.

Ai flet për një aspekt të dashurisë me të cilin të gjithë jemi shumë të njohur, dhe e tregon atë histori kaq, shumë mirë.

6. The Philadelphia Story (1940)

Një komedi romantike e çuditshme, e egër, simpatike me një nga aktorët më të mirë ndonjëherë.

Sinqerisht, ndërkohë që shumë filma bardh e zi mund të ndihen të datuar, The Philadelphia Story ndihet çuditërisht e gjallë në çdo periudhë kohore, falë skenarit të tij të mahnitshëm dhe kimisë midis kryesuesve të tij.

Historia është çuditërisht e ndërlikuar – Trejsi Lordi (Katharine Hepburn), vajza më e madhe e një familjeje të pasur, është gati të martohet me Xhorxhin, një milioner egoist dhe të mërzitshëm. Por ajo e gjen veten të ndarë mes të fejuarit së saj (që familja e saj nuk e pëlqen), ish-burrit të saj argëtues, por jo të besueshëm, Dexter (Cary Grant) dhe një reporteri gazete Mike (James Stewart). Pra, është një trekëndësh dashurie me një anë shtesë (një katror dashurie?).

Është një film qesharak, i bukur, i mbushur me zemër dhe personalitet.

Do ta adhuroni.

Të ngjashme