Kryefjala Logo

Në protestën e së drejtave të grave në Iran çfarë po bëjnë burrat?

1 vit më parë

Pas largimit nga jeta së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u ndalua nga policia e moralit për shkeljen e ligjit të hixhabit, protestat nuk kanë ndalur në të gjithë Iranin.

Gratë dhe burrat aktualisht po protestojnë për të drejtat e grave në vend dhe kundër ligjeve të padrejta islame që kanë qenë në fuqi që nga Revolucioni Islamik në fund të viteve 1970

Por, jo të gjithë iranianët i janë bashkuar protestave dhe një burrë zbuloi se shënjestrimi i atyre protestuesve të guximshëm nuk do t’ju sjellë asnjë favor.

Në një video tashmë virale, burra iranianë mbrojtën një grua që mori një shuplakë në publik.
Aktori dhe humoristi britanik, i lindur nga prindër iranianë, Omid Djalili, ka postuar një video të momentit kur disa burra nxitojnë për të ndihmuar një grua që u qëllua nga një i panjohur në publik.

Interneti tani është duke u ndërprerë në Iran sepse ata nuk duan që njerëzit të shohin gjëra të tilla.
Aty ku veprime të tilla ishin të zakonshme më parë, tani ka pasoja shpërndara në mënyrë të konsiderueshme nga burra të tjerë.”shkruan ai.

Në video, një burrë shihet duke ecur me nxitim drejt një grupi grash të veshura me hixhabe.
Sapo të arrijë, ai bën një lëvizje me dorën e tij drejt njërës prej grave që shumë e supozojnë se ishte një shuplakë dhe nxiton të kthehet në motor për të provuar të largohet nga vendi i ngjarjes.

Menjëherë, atij i është afruar një burrë me këmishë të zezë dhe pak çaste më pas, një burrë me bluzë jeshile vrapon drejt tij dhe e zbret me forcë nga biçikleta.

Gratë nga grupi më parë fillojnë të duartrokasin dhe bashkohen me burrat, duke i bërtitur burrit me këmishë me vija, i cili nisi sherrin.
Meqenëse burrat janë ata që mbajnë të gjithë pushtetin në Iran, është e rëndësishme që ata të mbrojnë të drejtat e grave.
Aty ku kjo normalisht do të shihej negativisht, në kontekstin e grave që janë shtypur për dekada më në fund duke marrë një qëndrim dhe duke protestuar, incidenti duartrokitet.

Burimi:YourTango

Të ngjashme