Kryefjala Logo

Met Gala nderon Karl Lagerfeld,por pse njerëzit e urrejnë?

2 Maj, 2023 | 2:13 pm

Ndërsa të famshmit zbresin në qytetin e Nju Jorkut duke veshur dizajne të frymëzuara nga Karl Lagerfeld në Met Gala, natën më të pritur në botën e modës, reja e errët që është trashëgimia e Lagerfeldit …

“Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” është tema e Met Gala 2023, dhe ndërsa eventi i modës duket se ka lënë pas dore momentet e tij më shqetësuese, po ngrihen pyetje për polemika të shumta që kanë bërë që njerëzit të urrejnë Karl Lagerfeld.

Me mbi 65 vjet në industrinë e modës, Lagerfeld bëri emër përmes punës së tij me Chanel, Fendi dhe Chloé deri në vdekjen e tij në vitin 2019. Dizajneri gjerman, i cili vdiq në moshën 85-vjeçare, ishte i njohur edhe për opinionet e tij të diskutueshme për çështje të tilla si sulmi seksual, raca, orientimi seksual dhe pesha.

Këtu janë arsyet pse njerëzit e urrejnë Karl Lagerfeld (dhe janë të shqetësuar që ai të jetë tema e Met Gala 2023):

Karl Lagerfeld ka një histori të lëvizjeve fatfobike, kundër #MeToo dhe komenteve homofobike.

1-Karl Lagerfeld pëlqente që gratë të ishin të dobëta

Lagerfeld ishte mjaft i çiltër në atë që besonte se modelet e pistës nuk duhet të ishin mbi madhësinë US 2. Ai tha për revistën Focus në vitin 2009 se “Askush nuk dëshiron të shohë femra me forma.”
Dizajneri është gjithashtu i shpejtë për të vënë në dukje kur të famshmit janë “shumë të rëndë” ose duken “të pashëndetshëm” për shkak të peshës së tyre.

2-Lagerfeld foli kundër lëvizjes #MeToo

Lagerfeld ka qenë shumë i hapur për mosmiratimin e tij ndaj lëvizjes #MeToo që kur ajo u bë gjithnjë e më e përhapur në vitin 2018.
Lagerfeld i tha revistës Numéro me bazë në Paris në vitin 2018, “Jam ngopur me të (#MeToo) … Ajo që më trondit më shumë në gjithë këtë janë yjet që u janë dashur 20 vjet për të kujtuar atë që ndodhi.” Etiketuari “Mizogjinisti i Dinozaurëve” vazhdoi duke mbrojtur stilistin Karl Templer, i cili u akuzua se i kishte hequr të brendshmet e modeleve pa pëlqimin e tyre.
“Nëse nuk do që të tërhiqen pantallonat, mos u bë modele! Bashkohuni me një manastir, do të ketë gjithmonë një vend për ju në manastir.”

Ai gjithashtu dyshohet se i dërgoi lule shefit të FMN-së Dominique Strauss-Kahn pas një akuze për sulm seksual kundër tij. Lagerfeld tha në mënyrë të pandjeshme “Ai [Strauss-Kahn] është vërtet simpatik. Ai është argëtues, ai është i mrekullueshëm. Ai është një djalë i ëmbël – për sa kohë që ju nuk jeni grua.”

3-Karl Lagerfeld kundërshtoi martesën e homoseksualëve dhe prindërimin e të njëjtit seks

Si vetë homoseksual, Lagerfeld shprehu disa mendime tronditëse kontradiktore për komunitetin LQBTQ+.
Ai zbuloi për Vice në vitin 2010 se kishte një neveri për martesat e homoseksualëve. Ai tha “Në vitet 60 të gjithë thoshin se kishim të drejtën e ndryshimit. Dhe tani, befas, ata duan një jetë borgjeze.”

“Për mua, është e vështirë të imagjinohet,” vazhdon Lagerfeld, “njëri nga baballarët në punë dhe tjetri në shtëpi me fëmijën. Si do të ishte kjo për fëmijën? Une nuk e di.”

4-Lagerfeld ka shprehur pikëpamje islamofobike.

Në vitin 2017, stilisti i famshëm foli mjaft ashpër për krizën e vazhdueshme të refugjatëve dhe vendimin e Gjermanisë për të hapur kufijtë e saj për emigrantët.
“Askush nuk mund edhe nëse ka dekada mes tyre të vrasë miliona hebrenj, në mënyrë që të mund të sillni miliona armiqtë e tyre më të këqij në vend të tyre,” tha stilisti i atëhershëm 80-vjeçar në një shfaqje televizive franceze.

Të ngjashme