Kryefjala Logo

Mënyra për tu ndjerë të sigurta për trupin tuaj edhe kur nuk ju pëlqen

28 Dhjetor, 2022 | 12:53 pm

Në një botë plot me kopertina revistash që na thonë se barku duhet të jetë i sheshtë dhe të pasmet duhet të jenë të rrumbullakëta, si duhet ta pranojmë veten ashtu siç jemi?

1- Mos e krahasoni veten me të tjerët
Të gjithë kanë diçka që dëshirojnë të ndryshojnë në trupin e tyre.
Hulumtimet tregojnë se kjo nuk është vetëm një fazëqë kalojmë në shkollën e mesme por është diçka që shpesh na ndjek edhe në moshën madhore.

2-Përqendrohuni në atë që keni fuqinë për të ndryshuar
Në vend që të shpenzoni energjinë tuaj duke uruar që të ishit më të gjatë, ridrejtoni fokusin tuaj në diçka që mund të ndryshoni, si për shembull, tonifikimi me një klasë joga ose pilates ose përmirësimi i një prej talenteve tuaja.
Trupi juaj nuk ekziston vetëm për të qenë një stoli.
Kultivoni pasionet, talentet dhe hobin tuaj.

3-Vishni rroba që ju bëjnë të ndiheni më mirë
Jeni duke pritur për të humbur peshë para se të blini atë gardërobë të re?
Nëse vishni të njëjtat rroba jo frymëzuese që ju bëjnë të ndiheni të dobët, zgjidhni disa veshje të zgjuara, si një xhaketë sportive elegant, këpucë në modë, ose disa shalle ose bizhuteri të bukura që do të ndriçojnë pamjen tuaj dhe do t’ju bëjnë të ndiheni më të sigurt.

4-Trajtojeni veten ashtu siç bëni me të tjerët
Imagjinoni të flisni me mikun tuaj më të mirë ashtu siç flisni me veten kur shikoheni në pasqyrë.
Nëse mendoni se kjo mund t’i prishë ditën shokut tuaj ose marrëdhënien tuaj krejtësisht mendoni të ndryshoni tonin tuaj.
Nëse e keni zakon të shani veten për mënyrën se si dukeni ose se si kujdeseni për veten, kaloni në të qenit i butë dhe i durueshëm.

5-Dini kur të bëni pushime nga mediat sociale
Kur shikoni mediat sociale, shihni një version magjepsës, të kuruar, të filtruar të jetës së kujtdo që ndiqni.
Herë pas here, shkenca ka vërtetuar se sa e lehtë është të ndihesh sikur nuk mat kur lëviz në telefon, kështu që gjëja më e mirë që mund të bësh është të anulosh dikë sapo të ndjesh atë tërheqje të dhimbshme në veten tënde.

Të ngjashme