Kryefjala Logo

Luani arratiset nga cirku në Itali dhe endet i lirë në rrugët e qytetit

12 Nëntor, 2023 | 1:27 pm

“Ndihmë, një luan ka ikur nga cirku”. Dukej si një shaka, nga ato me shije shumë të dobët që qarkullojnë në rrjetet sociale. Por jo, luani me krifën e tij krenare ishte zhdukur vërtet nga kafazi i kampit Viale Mediterraneo teksa dilte me qetësi për një shëtitje nëpër rrugët e lagjes Cerreto, në Ladispoli.

Dhe për një ditë të tërë ai kishte policinë, organizatorët e cirkut, rojet e kopshtit, vullnetarët, zjarrfikësit, komisarin e policisë, madje edhe një helikopter policie që fluturonte mbi të gjithë qytetin, duke vrapuar nga njëra anë në tjetrën.

Kërkimet ishin të pasuksesshme pasdite, më pas ra errësira. Helikopteri, falë aparateve infra të kuqe, arriti të gjente të “paftuarin” rreth orës 17:30, fillimisht drejt rrugës shtetërore ku ndodhet akademia e policisë së montuar, por do të ishte kthyer mbrapsht drejt farit në një gëmushë kallami pranë hekurudhës pas Canova.

“I kërkova një automobilisti që të më linte në makinë, ai luan po përparonte drejt meje në trotuar”, thotë Laura një dëshmitare.

Qindra dëshmi nga Ladispolans që e gjetën atë praktikisht ballë për ballë. “Por a e qetësuan? Ndihmë! Hip shpejt në makinë» bërtet një grua duke u kthyer nga fëmijët e saj.

Më pas, fundi i lumtur erdhi rreth orës 20:00 kur pilula e gjumit e qëlluar me pushkë e goditi luanin, por pa i hequr forcat për t’u arratisur për të disatën herë në zonën e Cerretos, duke humbur gjurmët dhe duke u tallur me studiuesit.

Ekipet e organizuara u nisën gjatë natës me shpresën se do ta gjenin para se të zgjohej: makthi përfundoi në orën 22:15 kur luani u kap dhe u ngrit nga hendeku me litarë në një kamionçinë.

Të ngjashme